Державна фіскальна служба України розглянула листа щодо практичного застосування податкового законодавства та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Статтею 2 Бюджетного кодексу України (далі - БКУ) встановлено, що бюджетні установи - це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Згідно з п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі -неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документа якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.
Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
установчі документа якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
До неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 Кодексу і не є платниками податку, віднесені, зокрема, бюджетні організації (п.п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).
Відповідно до ч. 4 ст. 13 БКУ власні надходження бюджетних установ, (зокрема, надходження у вигляді плати за послуги, що надаються такими установами згідно із законодавством та згідно з їх основною діяльністю; надходження від додаткової (господарської) діяльності; плата за оренду майна; інші джерела власних надходжень) отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету.
У свою чергу власні надходження бюджетних установ використовуються, зокрема, на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, що надаються такими установами згідно з їх основною діяльністю; організацію додаткової (господарської) діяльності; господарські потреби бюджетних установ, включаючи оплату комунальних послуг і енергоносіїв.
Слід також відмітити, що платежі за рахунок спеціального фонду бюджету здійснюються в межах коштів, що фактично надійшли до цього фонду на відповідну мету (з дотриманням вимог ч. 2 ст. 57 БКУ), якщо БКУ та/або законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) не встановлено інше.
Щодо відображення у Звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації слід зазначити наступне.
За інформацією, наведеною у листах «...» такі кошти зараховуються на рахунки «...», відкриті в органах Державної казначейської служби по загальному фонду бюджету міста Києва, та після відновлення касових видатків залишаються в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами бюджетної установи на відповідний період.
Отже такі кошти можуть бути відображені у рядках 1.1 «фактично одержане фінансування бюджетної установи (організації) за загальним фондом», 1.3 «доходи, одержані бюджетною установою (організацією), що зараховані на рахунки спеціального фонду цієї установи (організації) згідно із затвердженим кошторисом» та у рядках 2.1 «сума видатків (витрат) бюджетної установи (організації) за загальним фондом відповідно до затверджених в установленому порядку кошторисів», 2.2 «сума видатків (витрат) бюджетної установи (організації) за спеціальним фондом відповідно до затверджених в установленому порядку кошторисів» Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації в залежності від напрямку отриманих бюджетною організацією доходів та понесених видатків (витрат).
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |