Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо можливості складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних філією або структурним підрозділом, яким делеговано право на складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, але інформацію про таких суб’єктів не внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Правила складання податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної регулюються статтею 201 розділу V ПКУ та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 1307 податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник ПДВ у контролюючому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку.
Якщо не зареєстровані платниками ПДВ філії та інші структурні підрозділи платника податку самостійно здійснюють постачання товарів/послуг та проводять розрахунки з постачальниками/споживачами, то зареєстрований платник податку, до складу якого входять такі структурні підрозділи, може делегувати філії або структурному підрозділу право складання податкових накладних. Для цього платник податку повинен кожній філії та кожному структурному підрозділу присвоїти окремий цифровий номер, про що має письмово повідомити контролюючий орган за місцем його реєстрації як платника податку на додану вартість.
При складанні податкової накладної філією чи іншим структурним підрозділом платника податку у графі «Постачальник (продавець)» податкової накладної спочатку зазначається найменування головного підприємства, зареєстрованого як платник податку, що визначене статутними документами, та через кому - найменування такої філії (структурного підрозділу).
У разі постачання товарів/послуг філії (структурному підрозділу) платника податку при складанні податкової накладної у графі «Отримувач (покупець)» спочатку зазначається найменування головного підприємства, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та через кому -найменування такої філії (структурного підрозділу), яка (який) фактично є від імені головного підприємства (покупця) стороною договору.
Згідно з пунктом 7 Порядку № 1307 при складанні податкової накладної філією чи іншим структурним підрозділом платника податку, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у рядку «Номер філії постачальника (продавця)» зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу).
У разі постачання товарів/послуг філії (структурному підрозділу) платника податку, яка фактично є від імені головного підприємства (покупця) стороною договору, при складанні податкової накладної у рядку «Номер філії отримувача (покупця)» зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу).
У разі коли податкова накладна заповнюється самим платником податку, номер філії чи структурного підрозділу не заповнюється. При цьому нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.
Разом з цим, пунктом 9 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі - Порядок № 21), визначено, що повідомлення про делегування філіям (структурним підрозділам) права складання податкових накладних та розрахунків коригування (далі - Повідомлення) подається платниками у разі наявності у них філій (структурних підрозділів) разом з податковою декларацією з ПДВ за перший звітний (податковий) період року і надалі разом з податковою декларацією з ПДВ за той звітний (податковий) період, у якому відбулися зміни у переліку філій (структурних підрозділів).
Форму Повідомлення визначено Порядком № 21 і вона, зокрема, містить таку графу для заповнення як «Код за ЄДРПОУ філії (структурного підрозділу)».
Враховуючи викладене, у разі якщо зазначені у зверненні суб'єкти, які перебувають у підпорядкуванні платника податку, підпадають під статус філії та/або структурного підрозділу, то за умови дотримання вимог, визначених Порядком № 1307 і Порядком № 21, такий платник податку може делегувати філії або структурному підрозділу право на складання податкових накладних.
Зокрема, платник податку повинен кожній філії та/або кожному структурному підрозділу присвоїти окремий цифровий номер, про що має повідомити контролюючий орган за місцем його реєстрації як платника ПДВ та відповідно подати до контролюючого органу
Повідомлення, у якому заповнити, у тому числі і графу «Код за ЄДРПОУ філії (структурного підрозділу)».
У разі якщо зазначені у зверненні суб'єкти, які перебувають у підпорядкуванні платника податку, не підпадають під статус філії та/або структурного підрозділу та/або не дотримано вимог, визначених Порядком № 1307 і Порядком № 21, то у такого платника податку відсутня можливість делегування філії або структурному підрозділу права на складання податкових накладних.
Щодо обміну інформацією та документами між суб’єктами господарювання, то порушене питання не відноситься до компетенції Державної фіскальної служби України.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |