Головне управління ДФС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) фізичною особою -підприємцем (далі - ФОП) - платником єдиного податку II групи при проведенні розрахунків через мережу Інтернет із застосуванням платіжних систем PayPal, LiqPay тощо, з урахуванням фактично викладених обставин та в межах компетенції повідомляє наступне.
Відповідно до п. 296.10 п. 296 ПКУ РРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи; другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000,00 грн.
У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 000 000,00 грн. застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.
Норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту.
Враховуючи викладене, при здійсненні розрахунків за товари (послуги) ФОП -платники єдиного податку II групи, обсяг доходу яких протягом календарного року перевищив 1 000 000,00 грн., зобов'язані при провадженні своєї господарської діяльності розпочати застосування РРО.
Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі - ЗУ №265/95-ВР), дія якого поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Згідно з ст. З ЗУ № 265/95-ВР суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зокрема, зобов’язані:
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
Таким чином, якщо замовлення або оплата товарів/послуг здійснюється з використанням мережі Інтернет, то використання РРО є обов’язковим. Проте, в окремих випадках, визначених ЗУ № 265/95-ВР, при продажу товарів (послуг) через мережу Інтернет можна не застосовувати РРО. До таких випадків відносяться, зокрема:
1) перерахування грошових коштів з поточного рахунку покупця на поточний рахунок продавця без застосування платіжних карток;
2) внесення покупцем грошових коштів на поточний рахунок продавця через касу банку.
3) якщо покупці здійснюють оплату через платіжні термінали, що приймають готівку, якщо такі пристрої належать банківським установам (п.2 ст.9 Закону № 265).
4) якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).
Тобто, у випадку, якщо відсутнє місце проведення розрахунків та оплата здійснюється на підставі рахунків у безготівковій формі, а саме при переказі коштів з розрахункового рахунку суб’єкта господарювання, який отримує товари, роботи (послуги), на розрахунковий рахунок постачальника товару (послуги) згідно з рахунком-фактурою тощо, РРО при продажу товарів (послуг) за допомогою мережі Інтернет не використовується. Також використання РРО залежить від того, як відбуваються отримання товару (послуги) і його (їх) оплата.
Засади діяльності у сфері електронної комерції, порядок вчинення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних систем та визначення прав і обов'язків учасників відносин у сфері електронної комерції встановлює Закон України від 03.09.2015 № 675-VIII "Про електрону комерцію" із змінами та доповненнями (далі -Закон № 675).
Так, п.п. 14 п. 1 ст. З Закону № 675 встановлено, що реалізація товару дистанційним способом - укладення електронного договору на підставі ознайомлення покупця з описом товару, наданим продавцем у порядку, визначеному Законом № 675, шляхом забезпечення доступу до каталогів, проспектів, буклетів, фотографій тощо з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, телевізійним, поштовим, радіозв'язком або в інший спосіб, що виключає можливість безпосереднього ознайомлення покупця з товаром або із зразками товару під час укладення такого договору.
Відповідно до абзацу другого п. 1 ст. 13 Закону № 675 розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися, зокрема, шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.
Разом з тим, продавець, оператор платіжної системи або інша особа, яка отримала оплату за товар (послугу), відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцеві (замовнику, споживачу) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку (п. З ст. 13 Закону № 675).
Розділом VII Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05.11.2014 № 705 із змінами та доповненнями, документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів та інші документи, що застосовуються в платіжних системах для платіжних операцій з використанням електронних платіжних засобів, можуть бути в паперовій та/або електронній формі. Вимоги до засобів формування документів за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів і їх оброблення визначаються платіжною системою з урахуванням вимог, установлених нормативно-правовими актами Національного банку.
Пунктом 1.4 гл. 1 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22 із змінами та доповненнями (далі - Інструкція), визначено, що безготівкові розрахунки - це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, внесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.
Враховуючи вищевикладене, якщо ФОП - платник єдиного податку II групи, перевищив протягом календарного року обсяг доходу 1 000 000,00 грн., такий суб’єкт господарювання зобов'язаний при провадженні своєї господарської діяльності розпочати застосування РРО.
Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення.
Разом з тим, у разі здійснення розрахунків за реалізовані товари (надані послуги), в тому числі при дистанційному продажу, через мережу Інтернет, шляхом перерахування грошових коштів з поточного рахунку покупця на поточний рахунок продавця без застосування платіжних карток або внесення покупцем грошових коштів на поточний рахунок продавця через касу банку та у разі, якщо покупці здійснюють оплату через платіжні термінали, що приймають готівку, якщо такі пристрої належать банківським установам, такі розрахунки, у відповідності до законодавства, будуть вважатися безготівковими та проводяться без застосування РРО.
Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |