Головне управління державної фіскальної служби у Дніпропетровській області розглянуло запит Підприємства щодо порядку оподаткування ПДВ, митними платежами чи іншими податками операцій здійснених у рамках міжнародної технічної допомоги, та керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (далі - ПКУ), повідомляє наступне.
Як зазначено у зверненні, платник податку планує здійснювати операції з придбання та реалізації товарів, робіт та послуг в рамках проекту міжнародної технічної допомоги (далі - МТД) та за кошти МТД, що реалізується відповідно до Рамкової Угоди між Урядом України і Комісією Європейських Співтовариств від 12.12.2006 р., ратифікованої Законом України від 03 вересня 2008 року № 360-VІ, який набрав чинності 29.09.2008 р. (далі - Рамкова угода).
Рамкова Угода визначає деталізовані положення стосовно правил, що застосовуються до виконання заходів, повністю або частково фінансованих коштом Європейського Співтовариства, зокрема, стосовно обміну валют, сплати митних зборів і податків. Рамкова угода застосовується також до всіх заходів, фінансованих коштом Європейського Співтовариства, які за їхнім характером не охоплені окремою угодою про фінансування (п. 1.2 і 1.3 ст. 1 Рамкової угоди).
Відповідно до ст.З Рамкової угоди заходи, що фінансуються в цілому або частково коштом Європейського Співтовариства, не обкладаються податками, митними зборами, або іншими стягненнями аналогічного характеру, зокрема:
будь-які товари, що імпортуються з метою реалізації заходів, фінансованих коштом Європейського Співтовариства, не обкладаються митними зборами та ввізним митом, податками та подібними виплатами аналогічного характеру, що стягуються Урядом, чи будь-яким його органом.
На вимогу Комісії Уряд гарантує вчасне митне оформлення імпортованих товарів з метою своєчасної доставки реципієнту для належного виконання контракту;
контракти, фінансовані коштом Європейського Співтовариства, не підлягають сплаті податку на додану вартість, гербового, реєстраційного або інших аналогічних зборів в Україні, незалежно від того, чи існують такі збори чи повинні бути впроваджені, і незалежно від того, чи укладені ці контракти з особами з України чи інших країн. У тих випадках, коли контракт стосується поставки товарів, що походять з України, контракт повинен бути укладений на підставі цін, без урахування податку на додану вартість. Термін «товар» слід розуміти як будь-який продукт, послугу та/або права, які підлягають продажу.
Термін «контракт», застосований у статті 3 Рамкової угоди, означає письмовий договір між Комісією Європейських Співтовариств та юридичною або фізичною особою, укладений з метою виконання проекту (програми) зовнішньої допомоги, що фінансується Європейським Співтовариством (заява Української Сторони до Рамкової угоди).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами п. 1.1 ст. 1 розд. І ПКУ.
Статтею 3 розд.І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
При цьому п.44.1 ст.44 розд.ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням, і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
1. Щодо оподаткування ПДВ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розд.V та підрозд. 2 розд.ХХ ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 розд.V ПКУ об’єктом оподаткування. ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 розд.V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (п.п. 14.1.191 п.14.1 ст. 14 розд. І ПКУ).
Під постачанням, послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (п.п. 14.1.185 п.14.1 ст. 14 розд.І ПКУ).
Водночас п. 197.11 ст.197 розд.V ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема, операцій з:
постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
постачання товарів та послуг на митній території України та ввезенні на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.
Порядок отримання права на звільнення від оподаткування операцій, що здійснюються в рамках проектів міжнародної технічної допомоги, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року №153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (далі - Порядок № 153).
Відповідно до Порядку №153 виконавцем проекту є будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з донором або уповноваженою донором особою та забезпечує реалізацію проекту (програми).
Проекти (програми), які включені до щорічних програм в рамках МТД, підлягають обов'язковій державній реєстрації, яка є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України.
Державна реєстрація проекту (програми) підтверджується реєстраційною карткою проекту (програми), складеною за формою згідно з додатком 1 до Порядку №153.
У реєстраційній картці проекту (програми) МТД робиться запис, який містить;
1) посилання на статтю міжнародного договору України щодо передбачених пільг;
2) підтвердження наявності плану закупівлі;
3) зазначення адреси офіційного сайту Мінекономрозвитку, за якою розміщено такий план закупівлі та перелік організацій - виконавців, які заявили право на податкові пільги.
У разі якщо у реєстраційній картці проекту (програми) МТД буде зроблено такий запис, це означатиме, що в рамках проекту (програми) МТД донором заявлено право на отримання податкових пільг, передбачених податковим законодавством України, і в рамках такого проекту (програми) МТД товари, роботи та послуги, що закуповуються виконавцем проекту за рахунок МТД, відвантажуються (виконуються, постачаються) постачальниками такому виконавцю без сплати ПДВ.
Кожен з виконавців проекту МТД в інформаційному підтвердженні придбання товарів, робіт і послуг у пільговому режимі (за формою згідно з додатком 8 до Порядку № 153) вказує реквізити контрагентів - постачальників (найменування, код, адресу) та обсяг придбання товарів/послуг із застосуванням пільгового режиму.
Одночасно з видачею реєстраційної картки проекту (програми) МТД робиться відповідний запис у єдиному реєстрі проектів, що реалізуються в Україні з використанням ресурсів міжнародних фінансових організацій та МТД, та розміщується план закупівлі на офіційному сайті Мінекономрозвитку (крім інформації, що становить комерційну таємницю).
Платник податку (продавець) з метою підтвердження права на застосування пільг з ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів, робіт, послуг в рамках проекту МТД зберігає у справі:
копію реєстраційної картки проекту, в рамках якого здійснено закупівлю товарів, робіт, послуг, засвідчену печаткою донора або виконавця проекту;
копію плану закупівлі, засвідчену печаткою донора або виконавця проекту;
копію контракту на постачання - товарів, виконання робіт та надання послуг, засвідчену підписом та печаткою виконавця проекту (у контракті зазначається, що закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється коштом проекту МТД та відповідає категорії (типу) товарів, робіт і послуг, зазначених у плані закупівлі).
Крім цього, згідно з п. 23 Порядку № 153 виконавець, що реалізує право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, пов’язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді контролюючому органу, в якому перебуває на обліку як платник податків, та в копії Мінекономрозвитку інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до Порядку № 153.
Оскільки при придбанні виконавцем проекту МТД від постачальників товарів/послуг - платників ПДВ у рамках проекту МТД ціна таких товарів/послуг визначається без ПДВ, подання виконавцем проекту МТД додатка 8 є інформаційним підтвердженням придбання ним у постачальників -платників ПДВ звільнених від оподаткування ПДВ товарів, робіт і послуг.
При цьому додаток 8 виконавцем проекту МТД подається до контролюючого органу, в якому він перебуває на обліку як платник податків, у паперовому вигляді. На сьогодні ДФС також забезпечено можливість подання такого додатка до контролюючого органу в електронному вигляді.
Отже, операції з постачання товарів/послуг у рамках проекту МТД та в межах затвердженого плану закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбаваються виконавцями проектів МТД за кошти МТД, звільняються від оподаткування ПДВ. При придбанні виконавцем проекту МТД у постачальника товарів/послуг у рамках таких проектів ціна товарів/послуг визначається без ПДВ, тому постачальник за такими операціями податкові зобов’язання не визначає і що бюджету не сплачує.
Згідно реєстраційної картки проекту (програми), наданої ТОВ Підприємством для розгляду, реалізація проекту «Розвиток можливостей
кооперативу для захистів правових і економічних інтересів приватних селянських господарств, а також розширення молочного асортименту продукції соціальної сфери ... району» здійснюється у межах Рамкової Угоди та Угоди про фінансування програми «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні». Виконавцем та реципієнтом в рамках даного проекту МТД є ... районна рада, бенефіціаром - ... обласна державна адміністрація, донором - Європейський Союз.
Враховуючи вищенаведене, Підприємство має можливість реалізувати право на податкові пільги з ПДВ, передбачені законодавством та міжнародними договорами України, у разі оформлення належним чином документів, наведених вище, що підтверджують право на постачання товарів, робіт та послуг платником податку (продавцем) в рамках проекту (програми) МТД, зокрема:
копії реєстраційної картки проекту, в рамках якого здійснено закупівлю товарів, робіт, послуг, засвідчену печаткою донора або виконавця проекту;
копії плану закупівлі, засвідчену печаткою донора або виконавця проекту;
копії контракту на постачання - товарів, виконання робіт та надання послуг, засвідчену підписом та печаткою виконавця проекту (у контракті зазначається, що закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється коштом проекту МТД та відповідає категорії (типу) товарів, робіт і послуг, зазначених у плані закупівлі), а також за наявності в інформаційному підтвердженні за формою згідно з додатком 8 до Порядку № 153, поданого виконавцем проекту МТД (в даному випадку ... районною радою до контролюючому органу, в якому він перебуває на обліку як платник податків, та в копії Мінекономрозвитку, запису щодо визначення Підприємства в якості постачальника товарів/послуг в рамках даного проекту МТД.
Правила формування платником ПДВ податкового кредиту визначено ст.198ПКУ.
Відповідно до п. 198.1 ст. 198 розд.V ПКУ до складу податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;
ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Згідно з п. 198.3 ст.198 розд.V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст.193 розд.V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Разом з цим згідно з п.п. «б» п. 198.5 ст. 198 розд.V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст.189 розд.V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року; - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ст. 197 розд.V, підрозд.2 розд.ХХ ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених п.п. 197.1.28 п. 197.1 ст.197 розд.V ПКУ, та операцій, передбачених п. 197.11 ст.197 розд.V ПКУ).
Таким чином, сума ПДВ, сплачена платником у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг, чи ввезенні товарів на митну територію України, підлягає включенню до складу податкового кредиту на підставі належним чином складеної та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної або належним чином оформленої митної декларації, незалежно від того, чи такі товари придбаваються (ввозяться) для реалізації проекту МТД, чи для інших цілей.
При цьому податкові зобов'язання з ПДВ на підставі п. 198.5 ст.198 розд.V ПКУ за операціями з постачання таких товарів у межах виконання проекту МТД, звільнення від оподаткування ПДВ яких передбачено п. 197.11 ст.197 розд.V ПКУ, платником податку не нараховуються.
Водночас інформуємо, що інформації, викладеної у зверненні, недостатньо для надання вичерпної індивідуальної податкової консультації з порушеного питання, а тому у разі необхідності пропонуємо Підприємству повторно звернутися до контролюючого органу із наданням детального опису запланованих у рамках проекту МТД операцій та копій документів (у тому числі копії контракту на постачання товарів/послуг, плану закупівлі та інформаційного підтвердження придбання виконавцем у постачальників - платників ПДВ звільнених від оподаткування ПДВ товарів, робіт і послуг у вигляді додатка 8 до Порядку № 153), що стосуються таких операцій.
2. Податок на прибуток.
Статтею 3 Рамкової Угоди не передбачено звільнення від оподаткування прибутку підприємств, отриманого за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги в межах виконання проекту (програми) міжнародної технічної допомоги, що здійснюється відповідно до Рамкової угоди між Урядом України та комісією Європейських Співтовариств.
У зв’язку з вищенаведеним, виходячи з положень ст.З ПКУ, застосування Підприємством податкової пільги з податку на прибуток не передбачено чинним законодавством.
Одночасно з цим, задля отримання детального роз’яснення з питання оподаткування митними податками операцій здійснених у рамках МТД та керуючись п.2 ст.21 Глави 3 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VІ пропонуємо звернутися до митниці за місцем розташування підприємства (за місцем проживання або тимчасового перебування громадян) або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |