Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та порядку формування суми податкового кредиту з ПДВ і відображення її у податковій звітності з ПДВ, а також обрахунку суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати в ЄРПН податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних (ƩНакл) (далі - реєстраційна сума), враховуючи таке зупинення, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), та повідомляє.
Відповідно до пункту 1.1 статті 1 розділу І ПКУ відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Щодо питання 1
Правила формування податкового кредиту з ПДВ регулюються статтями 198 і 201 розділу V ПКУ.
Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін. При цьому податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 розділу V ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ.
Таким чином, підставою для включення платником ПДВ - покупцем сум податку до складу податкового кредиту та відповідно відображення у податковій звітності з ПДВ є:
податкова накладна, належним чином складена та зареєстрована в ЄРПН;
належним чином оформлена митна декларація;
інші документи, передбачені пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ.
При цьому у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування.
Щодо питання 2
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ (далі - Система) визначено статтею 200-1 розділу V ПКУ і пунктами 33, 34 і 34-1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі - Порядок № 569).
У разі якщо реєстрацію в ЄРПН податкової накладної було зупинено, то, зокрема, у день прийняття та набрання чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН така податкова накладна реєструється в ЄРПН за наявності у платника податку реєстраційної суми. При цьому, після такої реєстрації, у Системі автоматично відбувається перерахунок загальної суми перевищення податкових зобов’язань з ПДВ (ƩПеревищ) за звітний період, в якому було складено таку податкову накладну, та реєстраційної суми з урахуванням суми ПДВ, зазначеної у такій податковій накладній.
Щодо питання З
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі - Порядок № 21).
Відповідно до підпунктів 2 і 3 пункту 5 розділу V Порядку № 21 з рядка 19 податкової декларації з ПДВ визначається сума перевищення від'ємного значення податку над сумою, обчисленою відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V ПКУ на момент подання податкової декларації з ПДВ. Визначена сума вказується у рядку 19.1 податкової декларації з ПДВ та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21).
У разі якщо сума від'ємного значення податку (рядок 19) менша або дорівнює сумі, обчисленій відповідно до пункту 200-1.З статті 200-1 розділу V ПКУ на момент подання податкової декларації, рядок 19.1 не заповнюється.
Сума, обчислена відповідно до пункту 200-1.З статті 200-1 розділу V ПКУ на момент подання податкової декларації з ПДВ, зазначається у відповідному службовому полі у рядку 19.1 податкової декларації з ПДВ.
Сума від'ємного значення податку, що не перевищує суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.З статті 200-1 розділу V ПКУ на момент подання податкової декларації з ПДВ (рядок 19 - рядок 19.1), зазначається у рядку 20 податкової декларації з ПДВ.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |