Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області розглянуло звернення щодо формування податкового кредиту з ПДВ та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктом 198.6 статті 198 ПКУ податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН), є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Починаючи з 03.12.2017 року у зв’язку з прийняттям Закону України від 09 листопада 2017 року № 2198-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стабілізації розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України” змінено період, протягом якого отримувач товарів/послуг має право віднесення суми ПДВ до податкового кредиту, з 365 календарних днів на 1095 календарних днів.
Так згідно з пунктом 198.6 статті 198 ПКУ у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод.
Частиною першою статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, починаючи з 03.12.2017 суми ПДВ, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних (складених як до зазначеної дати, так і після неї), можуть бути віднесені до складу податкового кредиту:
- у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН - протягом 1095 календарних днів з дати складання таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних;
- у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН - протягом 1095 календарних днів з дати складання таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, але не раніше дати такої реєстрації.
Як зазначено у зверненні у січні 2017 року контрагентом було поставлено продукцію на користь платника та складено І зареєстровано 3 податкових накладних на загальну суму ПДВ 136,3 тис.гривень.
Згідно інформаційних баз даних ITC „Податковий блок” встановлено, що платником до податкового кредиту декларації з ПДВ за січень 2017 року віднесено сума ПДВ 136,3 тис.грн., уточнюючим розрахунком, поданим у березні 2017 року, було зменшено податковий кредит по декларації за січень 2017 року на суму - „мінус” 136,3 тис.гривень. Платником повторно, у декларації з ПДВ за листопад 2017 року, віднесена до податкового кредиту сума ПДВ 136,3 тис.грн. за січень 2017 року, уточнюючим розрахунком, поданим у січні 2018 року, платником було зменшено податковий кредит по декларації за листопад 2017 року на суму - „мінус” 136,3 тис.гривень.
Платником впродовж січня-жовтня 2017 року було задекларовано суми податку, належних до бюджетного відшкодування.
Враховуючи вищевикладене, в розглянутій ситуації не надається можливим дослідити, чи була врахована платником сума ПДВ 136,3 тис.грн. за січень 2017 року у складі заявленої до бюджетного відшкодування суми ПДВ.
Водночас зауважуємо, що надання будь-яких висновків щодо кожного конкретного випадку виникнення податкових взаємовідносин, у тому числі й тих, про які йдеться у зверненні, можливе за результатами аналізу документів та матеріалів, що дозволять ідентифікувати предмет проведених суб'єктами господарювання господарських операцій, тобто лише в межах податкової перевірки у відповідності до вимог Кодексу.
Крім того, слід зазначити, що статтею 36 Кодексу встановлено, що платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |