X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.05.2018 р. № 2022/Б/99-99-13-02-03-14/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) розглянула звернення щодо оподаткування окремого виду доходу та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні.

Відповідно до п. 1 ст. 717 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню (п. 2 ст. 719 ЦКУ).

Статтею 651 ЦКУ визначено підстави для зміни або розірвання договору. Зокрема, розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

При цьому відповідно до ст. 654 ЦКУ зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПКУ.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV ПКУ (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Статтею 174 ПКУ встановлено порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав.

Об’єкти дарування, зазначені в пункті 174.1 ст. 174 ПКУ, зокрема об’єкти нерухомості, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом IV для оподаткування спадщини (п. 174.6 ст. 174 ПКУ).

Згідно з п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 ПКУ вартість будь-якого об'єкта спадщини/дарування, що успадковується/отримується у дарунок спадкоємцями/обдаровуваними, які не є членами сім’ї спадкодавця/дарувальника першого та другого ступенів споріднення оподатковується за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ.

Відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці/обдаровувані, які отримали спадщину/дарунок.

Дохід у вигляді вартості успадкованого/отриманого у дарунок нерухомого майна у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім зокрема, спадкоємців/обдаровуваних резидентів, які отримали у спадщину/дарунок об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також тих резидентів, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини/дарування.

Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (п.п. 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Отже, дохід у вигляді вартості прийнятого у дарунок нерухомого майна фізичною особою - резидентом, яка не є членом сім'ї дарувальника першого та другого ступенів споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб військовим збором на загальних підставах, і зазначається такою особою в річній податковій декларації.

Водночас якщо дарунок повернуто дарувальнику за взаємною згодою сторін, таку обставину слід розглядати як новий договір дарування.

При цьому об’єкт оподаткування виникає у фізичної особи, якій повернуто подарунок.

За нульовою ставкою оподатковується вартість будь-якого об'єкта спадщини/дарування, що у спадкову ється/приймається у дарунок членами сім’ї спадкодавця/дарувальника першого та другого ступенів споріднення (п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).

Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Разом з цим звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ оподатковуються, зокрема, за нульовою ставкою (п.п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

При цьому податкова декларація не подається, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.