Головне управління ДФС у м. Києві, в порядку ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі -ПКУ), розглянуло Ваш запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо оприбуткування сум доходів, отриманих в готівковій формі фізичною особіою-підприємцем - платником єдиного податку третьої групи не платником податку на додану вартість та їх відображення в книзі обліку доходів та в межах компетенції повідомляє наступне.
Абзацом 2 п. 2.2 гл. II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 із змінами та доповненнями (далі — Положення № 637), передбачено, що підприємці здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.
Відповідно до п. 1.2 гл. І Положення № 637 книга обліку — це касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій.
Пунктом 4.2 п.4 Положення № 637, зокрема, визначено, що відокремлені підрозділи підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також підприємці касової книги не ведуть.
Згідно з п.2.6 гл.2 Положення № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Зокрема, главою 1 Положення № 637 зазначено, що оприбуткування готівки - це проведення підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень в книзі обліку доходів і витрат.
Книга обліку доходів і витрат — це документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки.
Згідно із п.п. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 ПКУ фізичні особи - підприємці платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів (далі- Книга), форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 липня 2015 року за № 800/27245 (далі - Наказ № 579).
Таким чином, підприємці - платники єдиного податку третьої групи, яким надано право згідно Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" із змінами та доповненнями та відповідно до ст. 296 ПКУ проводити розрахунки готівкою без використання РРО та РК, дозволяється оприбутковувати готівку в книзі обліку доходів наприкінці робочого дня та відображати її у відповідній Книзі.
Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, затверджений Наказом №579.
Відповідно до вимог Наказу № 579 фізичні особи — підприємці платники єдиного податку третьої групи відображають фактично отриману суму доходу від провадження діяльності.
Записи в Книзі виконуються щоденно, за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, отримані суми коштів, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою.
Здійснення будь-яких інших записів, ніж ті, які встановлені зазначеним Наказом № 579, чинним законодавством не передбачено.
Дані Книги обліку доходів використовуються для заповнення податкової декларації платника єдиного податку (п. 8 Порядку).
Згідно п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому, до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Відповідно до ст. 297 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-ІV із змінами та доповненнями, (далі-ГКУ) за агентським договором одна сторона (комерційний агент) зобов'язується надати послуги другій стороні (суб'єкту, якого представляє агент) в укладенні угод чи сприяти їх укладенню (надання фактичних послуг) від імені цього суб'єкта і за його рахунок.
Відповідно до агентського договору комерційний агент одержує агентську винагороду за посередницькі операції, що здійснені ним в інтересах суб'єкта, якого він представляє, у розмірі, передбаченому договором (п. 1 ст. 301 ГКУ).
У разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента) (п. 292.4 ст. 292 ПКУ).
Отже, у разі отримання фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку коштів від надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами, у книзі обліку доходів відображається вся сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою, за такими договорами.
Разом з цим, при заповненні податкової декларації платника єдиного податкуфізичної особи - підприємця до доходу включається сума отриманої винагороди повіреного (агента).
Водночас повідомляємо, що згідно зі ст. 52 Податкового кодексу України, податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |