X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.05.2018 р. № 2103/6/99-99-13-02-03-15/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 року № 80 «Про випуски облігацій внутрішніх державних позик» (далі - Постанова № 80) встановлено, що Міністерство фінансів України виступає емітентом державних облігацій.

Крім того, Постановою № 80 затверджено основні умови випуску та порядок розміщення державних облігацій, згідно з якими платежі з погашення та сплати відсоткового доходу за такими облігаціями здійснюються у безготівковій формі:
клієнтам депозитарію Національного банку - Національним банком у межах коштів, що надходять від Казначейства, за реєстром, який ведеться депозитарієм Національного банку;
юридичним та фізичним особам, які є депонентами клієнтів депозитарію Національного банку, - клієнтами депозитарію Національного банку в межах коштів, що надходять від Національного банку, за реєстрами рахунків власників у клієнтів депозитарію Національного банку. Платежі фізичним особам, які є депонентами клієнтів депозитарію Національного банку, за їх бажанням можуть здійснюватися готівкою.

При цьому клієнтами Національного банку України є емітент, депозитарні установи, депозитарії-кореспонденти, клірингові установи та Розрахунковий центр (п. 1 ст. 17 Закону України від 06 липня 2012 року № 5178-VІ «Про депозитарну систему України).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом, згідно з п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX якого доходи, визначені ст. 163 Кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема сума доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на державні цінні папери, емітовані центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п.п. 165.1.2 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

Відповідно до п.п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу, зокрема, не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб, крім доходу, зазначеного у п.п. 165.1.2 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Оподаткування процентів визначено п. 170.4 ст. 170 Кодексу, згідно з п.п. 170.4.3 якого оподаткування процентів, нарахованих на користь фізичних осіб з будь-яких інших доходів, ніж ті, що зазначені у п.п. 170.4.1 цього пункту, здійснюється у загальному порядку, встановленому Кодексом для доходів, що остаточно оподатковуються під час їх нарахування.

Ставка військового збору становить 1,5 відс. від об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу (п.п. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Разом з тим, згідно з п.п. 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу платники військового збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені ст. 176 Кодексу.

Враховуючи викладене, оскільки виплата доходу фізичним особам у вигляді процентів, нарахованих на облігації внутрішніх державних позик, емітовані Міністерством фінансів України, здійснюється клієнтами депозитарію Національного банку України, зокрема депозитарними установами - юридичними особами, то така депозитарна установа як податковий агент під час нарахування такого доходу зобов’язана нараховувати, утримувати та сплачувати військовий збір до бюджету.

Крім того, відповідно до п. 2 розділу І Положення про функціонування фондових бірж, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.11.2012 № 1688, накопичений купонний (процентний) дохід за облігацією (далі - НКД) - це частина купонного (процентного) доходу за облігацією, яка розраховується пропорційно кількості днів від дати виплати попереднього купонного доходу, або дати розміщення облігації, або дати початку нарахування першої купонної виплати до дати проведення грошових розрахунків за договором купівлі-продажу облігації. При цьому ціна облігації - це сума НКД та добутку «чистої» ціни облігації на номінальну вартість. «Чиста» ціна облігації - це ціна облігації без врахування НКД, виражена у відсотках від її номінальної вартості.

З іншого питання, порушеного у вашому листі, необхідно детальне вивчення документів (матеріалів), які його стосуються, зокрема договір купівлі-продажу, умови випуску та порядок розміщення державних облігацій тощо.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.