Головне управління ДФС у Донецькій області на звернення Товариства щодо періоду виникнення об’єкту оподаткування єдиним податком, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Товариство проінформувало, що є платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5%, планує продавати продукцію з відстрочкою платежу з укладанням з банком договору факторингу з регресом. Товариство, посилаючись на частину третю пункту 292.11 статті 292 Кодексу, запитує, в якому періоді у підприємства повинен виникнути об’єкт оподаткування єдиним податком: при отриманні авансового платежу від банка за договором факторингу з регресом чи у періоді погашення контрагентом (покупцем) заборгованості.
Відповідно до пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податку є - будь який дохід, включаючи дохід представництва, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті.
Згідно частини три пункту 292.11 статті 292 Кодексу до складу доходу не включаються суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів.
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 Кодексу інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Цивільним кодексом України (далі - ЦКУ) кредит та факторинг визначаються окремо (глави 71 та 73 відповідно).
Згідно зі статтею 1077 глави 73 ЦКУ за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника). Клієнт може відступити факторові свою грошову вимогу до боржника з метою забезпечення виконання зобов'язання клієнта перед фактором.
Предметом договору факторингу може бути право грошової вимоги, строк платежу за якою настав (наявна вимога), а також право вимоги, яке виникне в майбутньому (майбутня вимога) (стаття 1078 ЦКУ).
Згідно статті 1054 глави 71 ЦКУ за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до підпункту 14.1.95 пункту 14.1 статті 14 Кодексу кредитор юридична або фізична особа, яка має підтверджені у встановленому порядку вимоги щодо грошових зобов’язань до боржника, у тому числі щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також контролюючі органи - щодо податків і зборів.
На підставі вищезазначеного, кошти, отримані від фактора (банка) згідно з договором факторингу, не можуть вважатися кредитом, оскільки банк не є кредитором для Товариства (клієнта) і боржником за договором факторингу є третя особа.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (пункт 292.6 статті 292 Кодексу).
Для платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) датою отримання доходу також є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених цим Кодексом.
Враховуючи зазначене, авансовий платіж від Банка за договором факторингу з регресом включається до складу доходу платника єдиного податку у періоді його отримання.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |