X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У КИЇВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.04.2018 р. № 1915/ІПК/10-36-12-02-11

Щодо дати виникнення податкових зобов 'язань з ПДВ за касовим методом по операціях, розрахунок за якими здійснено шляхом погашення боргу по договору відступлення права вимоги

ГУ ДФС у Київській області розглянуло лист платника щодо дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за касовим методом по операціях, розрахунок за якими здійснено шляхом погашення боргу по договору відступлення права вимоги та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу (далі - Податковий кодекс), повідомляє.

Згідно з пунктом 185.1 статті 185 розділу V Податкового кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Податкового кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу тимчасово, до 1 січня 2019 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом. Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 цього Кодексу, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2019 року.

Згідно з підпунктом 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І Податкового кодексу касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V ПКУ - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Таким чином, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визнають податкові зобов'язання ПДВ за такими операціями на дату зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дату отримання інших видів компенсацій.

Відповідно до підпункту 14.1,255 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України відступлення права вимоги - операція з переуступки кредитором, прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Згідно зі статтею 512 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав особі за правочином (відступлення права вимоги).

Правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (стаття 513 ЦКУ).

Статтею 514 ЦКУ передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсягах і на умовах, що існували на момент-переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як зазначено в запиті, при постачанні електричної енергії у платника (постачальника) не виникли податкові зобов’язання з ПДВ за касовим методом і було прийнято рішення про відступлення права вимоги боргу шляхом укладання договору, тобто у такого платника виникає дебіторська заборгованість.

Укладання договору про відступлення права вимоги для підприємства є підставою для списання дебіторської заборгованості, сформованої за поставленою електричною енергією.

Таке списання дебіторської заборгованості з метою оподаткування ПДВ вважається іншим видом компенсації вартості поставлених товарів (послуг).

Отже, платник податку, який застосовує касовий метод визначення податкових зобов'язань, на дату укладання договору про відступлення права вимоги (списання дебіторської заборгованості за поставлені та не оплачені товари (послуги)) повинен нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ за операцією з постачання таких товарів (послуг).

Операція з відступлення права вимоги, переведення боргу, торгівлі за грошові кошт або цінні папери борговими зобов'язаннями (вимогами) відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 Податкового кодексу не є об'єктом оподаткування ПДВ та не спричиняє податкових наслідків з ПДВ у першого кредитора.