Про оподаткування ПДВ послуг з оренди нерухомого майна, якщо таким орендарем є представництво міжнародної організації в Україні
Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо оподаткування податком на додану вартість послуг з оренди нерухомого майна, якщо таким орендарем є представництво міжнародної організації в Україні та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ, із змінами і доповненнями (далі - ПКУ), повідомляє.
Статтями 284 та 286 Господарського кодексу України визначено, що істотною умовою договору оренди є, зокрема, орендна плата, яка є фіксованим платежем, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
У вартості орендної плати за рухоме/нерухоме майно орендар має здійснювати економічне відшкодування (компенсацію) всіх елементів витрат, пов’язаних з послугами з надання майна в оренду.
Відповідно до пункту 185.1 статті 185 ПКУ, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Відповідно до пункту 197.2 статті 197 ПКУ, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання та ввезення на митну територію України товарів/послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, що проживають разом з такими особами.
Порядок звільнення від обкладення податком на додану вартість операцій з постачання та ввезення на митну територію України товарів і послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з ними, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1240 (далі - Порядок № 1240).
Звільнення від обкладення податком на додану вартість у разі постачання товарів і послуг на митну територію України здійснюється шляхом щомісячного відшкодування сум податку на додану вартість, фактично сплачених у складі вартості дипломатичними місіями, особами з числа дипломатичного персоналу та членами їх сімей під час придбання таких товарів і послуг на митній території України, за винятком операцій, які звільняються від обкладення податком на додану вартість відповідно до пункту 9 Порядку № 1240 (пункт 6 Порядку № 1240).
Відповідно до пункту 9 Порядку № 1240 від обкладення податком на додану вартість звільняються виходячи з принципу взаємності операції, пов'язані з:
будівництвом, ремонтом та реконструкцією будинків і приміщень для розміщення дипломатичних представництв, консульських установ та представництв міжнародних організацій, у тому числі резиденції керівників дипломатичних місій;
придбанням чи орендою службових, житлових і нежитлових приміщень для потреб дипломатичних представництв, установ та представництв міжнародних організацій, якщо контракти (договори) укладено від імені дипломатичної місії або держави, яка її направила. При цьому звільнення від обкладення податком на додану вартість операцій з оренди службових приміщень дипломатичних місій та житлових приміщень керівників дипломатичних представництв і консульських установ здійснюється без додержання принципу взаємності.
Отже, при здійсненні операції з надання послуг з оренди житлового приміщення для потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні податок на додану вартість не нараховується на суму орендної плати, якщо договір оренди укладено безпосередньо з дипломатичними представництвами, установами та представництвами міжнародних організацій, якщо контракти (договори) укладено від імені дипломатичної місії або держави, яка її направила.
У разі недотримання такої умови постачальник послуг, пов’язаних з орендою приміщень для потреб міжнародної організації, за операцією з постачання таких послуг зобов’язаний нарахувати податок на додану вартість.
Інформація, що підтверджує статус підприємств, організацій, дипломатичних представництв, консульських установ міститься, зокрема в положенні про орган, установу чи організацію; в статуті органу, установи чи організації; в рішенні про створення; довідці (витягу) з ЄДРПОУ.
Слід зазначити, що статтею 36 ПКУ встановлено, що платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |