X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.05.2018 р. № 2250/Л/99-99-13-01-03-14/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо оподаткування доходу, отриманого згідно з договором дарування грошових коштів від 15.09.2015 року № 1056, та повідомляє таке.

Пунктом 5 ст. 719 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) передбачено, що договір дарування валютних цінностей на суму, яка перевищує п’ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення (п. З ст. 640 ЦКУ).

Прийняття обдаровуваним документів, які посвідчують право власності на річ, інших документів, які посвідчують належність дарувальникові предмета договору, або символів речі (ключів, макетів тощо) є прийняттям дарунка ( п. 4 ст. 722 ЦКУ).

Відповідно до п. З ст. 334 ЦКУ право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.

Дохід у вигляді вартості отриманого у дарунок майна (коштів) у межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку (п. п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, регламентується ст. 174 Кодексу, згідно із п. 174.6 якої кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими для оподаткування спадщини.

При цьому до об’єктів спадщини (дарунків) належить готівка або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця (дарувальника), відкритих у банківських і небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю (п.п. «г» п.п. 174.1 ст. 174 Кодексу).

Ставка податку на доходи фізичних осіб, за якою оподатковується вартість об’єкта дарунку залежить, зокрема, від резидентського статусу обдарованого та дарувальника та ступеня їх споріднення.

Згідно з нормами Кодексу, що діяли на момент отримання Вами у дарунок грошових коштів, вартість власності, що отримувалась членами сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення, оподатковувалась податком на доходи фізичних осіб (далі - податок) за нульовою ставкою (п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу). Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважалися її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважалися такими, що мають другий ступінь споріднення (п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу у редакції, що діяла на момент отримання Вами дарунку).

Вартість будь-якого об’єкта, що отримувалась у дарунок від осіб, які не є членами сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення, оподатковувалась податком за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу, - 5 відсотків (п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).

Разом з тим незалежно від ступеня споріднення обдарованого і дарувальника для оподаткування будь-якого об’єкта, що отримується обдарованим від дарувальника-нерезидента, та для будь-якого об’єкта, що отримується обдарованим-нерезидентом від дарувальника-резидента, згідно з п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу застосовується ставка податку, визначена в пункті 167.1 статті 167 Кодексу.

Крім того, відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Об’єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого згідно з Кодексом включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок (майна) коштів у межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу. Ставка військового збору становить 1,5 відсотка об’єкта оподаткування.

Згідно із п. 179.1 ст. 179 Кодексу платник податку зобов’язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (далі - декларація) відповідно до Кодексу. Разом з тим, обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, від дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок. Декларація платниками податку на доходи фізичних осіб подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року, до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV Кодексу. Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею декларації (п. 179.7 ст. 179 Кодексу).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.