Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула Ваше звернення
щодо оподаткування окремих видів доходів та порядку подання податкової декларації та в межах компетенції повідомляє таке.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділами IV та XX ПКУ.
Відповідно п. 162.1 ст.162 ПКУ платниками податку на доходи фізичних осіб (далі - податок) є фізична особа - резидент або нерезидент, яка отримує доходи, зокрема, з джерела їх походження в Україні (далі - платник податку).
Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених розділом IV ПКУ (п. 164.1. ст. 164 ПКУ).
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статей 172 - 173 ПКУ (п.п. 164.2.4 п.162.4 ст.162 ПКУ) та інші доходи (п.п. 164.2.20 п.162.4 ст.162 ПКУ).
Відповідно до п. 172.1 ст. 172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.
Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ст.172 ПКУ, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст.172 ПКУ, підлягає оподаткуванню податком за
ставкою 5 відсотків, визначеною п.п. 167.2 ст. 167 ПКУ (п. 172.2 ст. 172 ПКУ).
Водночас, п. 172.9 ст. 172 ПКУ передбачено, що дохід від операцій з продажу об’єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковується згідно із ст. 172 ПКУ в порядку, встановленому для резидентів, за ставкою, визначеною в п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 відсотків).
Поняття «резидент» та умови набуття фізичною особою з метою оподаткування отриманого нею доходу статусу резидента України визначені п.п. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 ПКУ.
Разом з тим, згідно з п.п. 14.1.122 п. 14.1 ст. 14 ПКУ нерезиденти - це, зокрема, фізичні особи, які не є резидентами України.
Статтею 46 Закону України від 02 вересня 1993 року N 3425-ХІІ «Про нотаріат» передбачено, що нотаріуси або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, має право витребовувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії, в тому числі документи для встановлення резидентського статусу.
Базою оподаткування буде дохід від продажу об’єкта нерухомості, який визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до Закону України від 12 липня 2001 року № 2658-ІІІ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» із змінами і доповненнями, та зареєстрованої в єдиній базі даних звітів про оцінку (абз.1 п. 172.3 ст.172 ПКУ).
Згідно з п. 172.8 ст. 172 ПКУ для цілей ст. 172 ПКУ під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об’єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування.
Під час проведення операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна (зареєстрованої відповідно до п. 172.3 ст.172 ПКУ) та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору та щокварталу подає до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такий договір, включаючи інформацію про його вартість та суму сплаченого податку в порядку, встановленому IV розділом для податкового розрахунку (п. 172.4 ст.172 ПКУ).
Укладання попередніх договорів передбачено ст. 635 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями (далі - ЦКУ), відповідно до якої попереднім є договір, сторони якого зобов’язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором.
Разом з тим, відповідно до копій договорів, наданих до Вашого звернення, виконання зобов’язань за цими попередніми договорами здійснюється шляхом сплати Стороною - 2 на користь Сторони - 1 грошових коштів, які «згідно ст. 546 ЦКУ є «іншим видом забезпечення виконання зобов’язання» та не є неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком»», при цьому зазначені кошти отримуються у встановлені договорами строки у грудні 2017 року.
Крім того, в зазначених копіях попередніх договорів визначено, що при підписанні основних договорів зобов’язання щодо оплати вартості припиняються шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог згідно з положеннями ст. 601 ЦКУ.
Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід з джерелом їх походження з України - це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України.
Отже, отримані Вами протягом грудня 2017 року грошові кошти слід розглядати як інші доходи, які підлягають оподаткуванню на загальних підставах за ставкою податку, встановленою п. 167.1 ст. 167 Кодексу.
Крім того, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою, визначеною п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ (1,5 відсотки).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.
Слід зазначити, що відповідно до п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Порядок подання платниками податку річної податкової декларації про майновий стан і доходи (далі - податкова декларація) встановлений ст. 179 ПКУ, згідно із п. 179.1 якої платник податку зобов’язаний подати податкову декларацію відповідно до ПКУ.
Податкова декларація платниками податку подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року, до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV ПКУ.
Разом з тим повідомляємо, що ст. 179 ПКУ визначено, що обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи від операцій продажу (обміну) майна, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV ПКУ, але за умови відсутності інших підстав для її подання.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |