X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ХАРКIВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.05.2018 р. № 2258/ІПК/20-40-13-11-11

Головне управління ДФС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо застосування п. 297.5 ст. 297 ПКУ при виплаті доходів на користь нерезидента -юридичної особи/платником єдиного податку, в межах компетенції, повідомляє наступне.

Відповідно до п. 297.1 ст. 297 ПКУ, платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема, з податку на прибуток підприємств, але не звільняються від сплати податку при виплаті доходів нерезиденту із джерелом їх походження з України.

У відповідності до п. 297.5 ст. 297 ПКУ будь-які виплати з доходів із джерелом їх походження з України, отримані нерезидентом - юридичною особою від платника єдиного податку, здійснюються в порядку, розмірі та у строки, встановлені розділом III ПКУ( тобто за правилами, установленими для платників податку на прибуток).

Відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 -141.4.6 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 ПКУ) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Перелік доходів, які слід розуміти під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, наводиться у п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ.

Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору (п. 3.2 ст. З ПКУ).

Порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України визначено ст. 103 ПКУ.

Згідно з п. 103.2 ст. 103 Кодексу особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами п. 103.4 ст. 103 ПКУ.

Таким чином, платник єдиного податку - резидент, який здійснює на користь нерезидента - юридичної особи виплату доходів з джерелом походження з України, зобов'язаний утримувати податок з таких доходів та за їх рахунок, якщо інше не передбачено положеннями міжнародного договору України з країною резиденцією юридичної особи, на користь якої здійснюється виплата.

Щодо подання звітності та порядку сплати податків за результатами виплат доходів платником единого податку на користь нерезидента - юридичної особи, повідомляємо наступне.

Податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 ПКУ).

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, у якому виникають об'єкти оподаткування, або в разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, у тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку й звітності (п. 49.2 ст. 49 ПКУ).

За підсумками звітного (податкового) періоду (кварталу, півріччя, трьох кварталів, року), в якому здійснюється на користь нерезидента - юридичної особи виплата доходів з джерелом походження з України, подається податкова декларація з податку на прибуток підприємств (далі - Декларація), форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, з відповідним заповненням рядка 23 Декларації та Додатка ПН до такої Декларації. При цьому Додаток ПН до Декларації заповнюється окремо по кожному нерезиденту, якому виплачуються доходи із джерелом їх походження з України.

Таким чином, резидент - платник єдиного податку, який виплачує доходи нерезиденту - юридичній особі, вносить до бюджету податок у розмірі за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 ПКУ) від суми нарахованих на користь такого нерезидента доходів, та подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням Декларацію із додатком ПН до рядка 23 ПН Декларації (невід'ємна частина Декларації).

В Декларації заповнюються всі обов'язкові реквізити (ст. 48 Кодексу).

При цьому резидент, який перебуває на спрощеній системі оподаткування у Декларації, окрім рядка 23 ПН, де зазначається сума сплаченого податку при виплаті доходів нерезидентам у звітному періоді, визначеного на підставі Розрахунку (звіту) податкових зобов'язань нерезидентів (Додаток ПН до рядка 23 ПН Декларації), якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, інші показники не заповнює.

Звертаємо увагу, що платники податку, які не мають коду за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, зазначають реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючим органом або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті).

Крім того, особа, яка виплачує доходи нерезиденту, не повинна ставати на облік як с амостійний платник податку на прибуток.

Кошти податку на доходи нерезидентів з джерелом їх походження з України, що сплачується резидентом з таких доходів під час їх виплати, мають зараховуватися за бюджетною класифікацією затвердженою Міністерством фінансів України у відповідності до ст. 8 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-УІ із змінами та доповненнями.

Відповідно до Наказу Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію» із змінами та доповненнями, зокрема, для сплати податків на доходи (прибутки) нерезидентів визначено код бюджетної класифікації 11020500 -«податок на прибуток іноземних юридичних осіб».

З інформацією про рахунки та банківські реквізити для перерахування податку на прибуток іноземних юридичних осіб, можна ознайомитись на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України за адресою: http//sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki/, де така інформація оприлюднена і знаходиться у вільному доступі.

Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.