Державна фіскальна служба України розглянула лист стосовно складання розрахунку коригувань з податку на додану вартість до податкової накладної та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (додаток 2 до податкової накладної, далі - розрахунок коригування) складає платник ПДВ у разі:
якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їхньої вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, котра їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг (пункту 192.1 статті 192 ПКУ та пункту 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (зі змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 23.02.2017 № 276) (далі - Порядок № 1307).
Порядок складання та реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:
- постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
- отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
У разі коли після отримання коштів та складання податкової накладної відбувається повернення суми попередньої оплати (авансу) / повернення товарів, постачальник (продавець) на дату такого повернення складає розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання коштів/постачання товарів.
На підставі вищевикладеного, відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ підприємство в описаній у зверненні ситуації у зв’язку з частковим поверненням товаро-матеріальних цінностей, повинно на дату такого повернення (05.07.2017) скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної 25.05.2017, та зареєстровати його в ЄРПН.
Разом з тим, зважаючи на те, що частина суми коштів, отриманих постачальником (продавцем) в якості авансу, не була повернута покупцю під час часткового повернення товару, продавець повинен визначитися, в рахунок оплати яких товарів буде зарахована така сума коштів та скласти і зареєструвати нову податкову накладну на дату зміни напрямку використання коштів (в даному випадку - на дату повернення товаро-матеріальних цінностей 05.07.2017).
Оскільки, як вказано в запиті, сума коштів була повернута покупцю, то на дату такого повернення (в даному випадку 04.02.2018) - постачальник (продавець) повинен був скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка мала бути складена на дату зміни напрямку використання коштів (в даному випадку 05.07.2017).
Оскільки розрахунки коригування передбачають зменшення податкових зобов’язань, їх реєстрація здійснюється в ЄРПН покупцем.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |