Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Таким чином, розрахунок коригування до податкової накладної складається у випадку, якщо після складання податкової накладної відбувається зміна ціни, кількості чи номенклатури товарів/послуг, або при повному поверненні товарів чи суми попередньої оплати, а також у випадках виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307).
Згідно із пунктом 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.
У разі якщо після складання податкової накладної відбувається: повне повернення суми попередньої оплати (авансу) / поставлених товарів або повернення залишку суми попередньої оплати (авансу) / поставлених товарів, в розрахунку коригування вказується причина коригування «Повернення товару або авансових платежів»;
зміна кількості товарів/послуг (за винятком випадків повного повернення товарів) - зазначається причина коригування «Зміна кількості»;
зміна ціни товарів/послуг (за винятком випадків повного повернення коштів) - зазначається причина коригування «Зміна ціни»;
зміна (у тому числі часткова) номенклатури товарів/послуг, зміна ціни частини товарів/послуг, а також одночасна зміна і кількості, і ціни товарів/послуг - зазначається причина коригування «Зміна номенклатури».
У розрахунку коригування до податкової накладної, який складається з метою виправлення помилок, допущених при здійсненні попередніх коригувань такої податкової накладної, та відображення правильних показників товарних позицій, які у платника утворились в результаті таких коригувань, в розрахунку коригування вказується одна з причин коригування:
«Усунення неоднозначностей»;
«Зменшення обсягу при нульовій кількості»;
«Зменшення кількості при нульовому обсягу».
Додатково зазначаємо, що розрахунки коригування від 03.11.2017 № 13 до податкової накладної від 21.03.2017 № 39 та від 05.12.2017 № 13 до податкової накладної від 21.03.2017 № 39 за даними архіву електронної звітності зареєстровані в ЄРПН.
Водночас повідомляємо, що детальні роз’яснення щодо порядку складання розрахунків коригування до податкових накладних залежно від причини коригування та типу помилок, що виправляються, розміщено на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС за адресою: http://zir.sfs.gov.ua.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |