X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ЗАКАРПАТСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.05.2018 р. № 2331/ІПК/07-16-13-02-12

Головне управління ДФС у Закрпатській області на виконання вимог ст.52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), на запит надає, в межах компетенції, індивідуальну податкову консультацію з деяких питань формування доходів, отриманих фізичними особами - підприємцями - платниками єдиного податку третої групи, які не є платниками податку на додану вартість, з урахуванням фактичних обставин, викладених у запиті.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу ХІV ПКУ.

Пунктом 292.1 статті 292 ПКУ передбачено, що для фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті (до суми доходу за звітний період включається сума кредиторської заборгованості за якою минув строк позовної давності, та вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів робіт, послуг). При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належть на праві власності фізичній особі та використовується і її господарській діяльності.

Згідно із п, 292.3 ст.292 ПКУ до суми доходу платника єдиного податку включається також вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт,послуг). безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавтсвом, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

Відповідно до п. 292.4 ст. 292 ПКУ у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Відповідно до п. 296.1 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої - третьої груп ведуть облік у порядку. визначеному підпунктами 296.1.1 - 296.1.3 п. 296.1 ст.296 ПКУ.

Згідно із п.п. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного. за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.

Форма Книги обліку доходів, порядок її ведення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Порядок ведення книги обліку доходів платників податків єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579 (далі - Порядок № 579).

Фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої і другої груп, а також платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість (далі - платник податку). ведуть книгу обліку доходів (далі - Книга), у якій щоденно за підсумками робочого дня відображають отримані доходи (п.1 Порядку № 579).

Записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг)(п.5 Порядку №579).

Дані книг обліку доходів (книг обліку доходів і витрат) використовуються для заповнення податкової декларації платника єдиного податку (п. 8 Порядку №579).

Отже, доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі. визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.

У разі отримання фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку коштів від надання послуг. виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами, у книзі обліку доходів (книзі обліку доходів і витрат) відображається вся сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою, за такими договорами.

Разом з цим при заповненні податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця до доходу включається сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Що стосується питання виплати Вами роялті дистриб"юторами згідно укладених з ними договорів, зазначаємо таке.

Відповідно до п.п. 14.1.54 п.14.1 ст.14 ПКУ дохід з джерелом їх похлдження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) єеономічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді процентів, дивідендів,роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України.

Підпунктом 14.1.225 п.14.1 ст. ПКУ визначено, що роялті - будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об"єкта права інтелектуальної власності. а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи компЄютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інші аудіовізуальні твори, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торгівельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового. комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).

Не вважаються роялті платежі, отримані:
як винагорода за використання комп"ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій. необхідних для такого використання (використання "кінцевим споживачем");
за придбанням примірників (копій, екземплярів) об"єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії. екземпляра);
за придбання речей (у тому числі носіїв інформації). в яких втілені або на яких містяться об"єкти права інтелектуальної власності, визначені в абзаці першому п.п. 14.1.225 п.14.1 ст. 14 ПКУ, у користування. володіння та/або розпорядження особи;
за передачу прав на об"єкти права інтелектуальної власності, якщо умови передачі прав на об"єкт права інтелектуальної власності надають право особі,яка отримує такі права, продати або здійснити відчуження в інший спосіб права інтелектуальної власності або оприлюднити (розголосити) чсекретні креслення, моделі, формули, процеси, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), крім випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов"язковим згідно із законодавством України;
за передачу права на розповсюдження примірників програмної продукції без права на їх відтворення або якщо їх відтворення обмежено використанням кінцевим споживачем. Якщо об"єкти права інтелектуальної власності передаються у користування, володіння та/або розпорядження чи власність, то така операція є об"єктом оподаткування для особи, яка передає об"єкт такого права, оскільки відповідно до п. 185.1 ст. 185 ПКУ об"єктом оподаткування ПДВ є операції платників податків, зокрема, з постачання товарів та послуг місце постачання яких знаходиться на митній території України.

Згідно п.п.164.2.3 п.164.2 ст.164 ПКУ до загального місячного (річного)оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, доходи від продажу об"єктів майнових і немайнових прав, зокрема інтелектуальної (промислової) власності, та прирівняні до них права, доходи у вигляді сум авторської винагороди, іншої плати за надання права на користування або розпорядження іншим особам нематеріальним активом (творами науки, мистецтва, літератури або іншими нематеріальними активами), об"єкти права інетелектуальної промислової власності та прирівняні до них права (далі - роялті). у тому числі отримані спадкоємцями власника такого нематеріального активу.

Відповідно до п.п. 170.3.1 п. 170.3 ст.170 розд. IV ПКУ роялті оподатковується за правилами, встановленими для оподаткування дивідендів, за тавкою, визначеною п.п.167.5.1 п.167.5 ст.167 ПКУ (18 відсотків).

Згідно з п.п. 170.5.2 п. 170.5 ст.170 ПКУ будь-який резидент, який нараховує дивіденди (роялті), включаючи того, що сплачує податок на прибуток підприємств у спосіб, відмінний від загального (є суб"єктом спрощеної системи оподаткування), або звільнений від сплати такого податку з будь-яких підстав, є податковим агентом під час нарахування дивідендів (роялті).

Разом з цим, повідомляємо, що оскільки лист не містить достатньої інформації, для надання більш конкретної відповіді необхідне вивчення документів (заключених договорів), які стосуються порушеного Вами питання.

Зазначаємо, що відповідно п.52.2 ст.52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.