X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ДНIПРОПЕТРОВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.05.2018 р. № 2387/ІПК/04-36-12-23-21

Про плату за землю

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), на запит Товариства щодо плати за землю повідомляє.

Товариство поінформувало, що є власником об’єкта нерухомості та на дату подання звернення на отримання індивідуальної податкової консультації орган місцевого самоврядування не надав Товариству згоди на складання проекту землеустрою для укладання договору оренди земельної ділянки комунальної власності. Товариство запитує про порядок обчислення податкових зобов’язань із земельного податку за таку земельну ділянку.

Земельна ділянка як об’єкт цивільних прав та податкових відносин визначається за результатом її формування, у порядку ст. 79-1 Земельного кодексу України. Для обчислення податкових зобов’язань з плати за землю застосовуються основні елементи, визначені ст. 7 Кодексу, а саме: платник - власник або користувач; об’єкт оподаткування - межі та площа; база оподаткування - нормативна грошова оцінка; ставки.

Кодекс визначає, що плата за землю справляється у двох формах -земельний податок із власників та постійних користувачів земельних ділянок, а також орендної плати за надані у строкове користування земельні ділянки державної або комунальної власності.

Використання земельних ділянок без набуття належних прав є порушенням права власника, наприклад, громади, на отримання економічної вигоди від володіння об’єктом майна.

Реалізація принципу платного використання земельних ділянок визначеного ст. 206 Земельного кодексу України базується на дотриманні суб’єктами земельних відносин вимог ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України щодо оформлення права власності у відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», що й формує підстави виникнення податкових зобов’язань з плати за землю.

Товариство набуде право користування земельною ділянкою державної або комунальної власності згідно з договором оренди, та з моменту його реєстрації виникне обов’язок сплачувати орендну плату за таку земельну ділянку.

Разом з тим, Постановами Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 28.01.2015 (у справі № 5023/3993/12 (5023/90574/11), а також від 30.11.2016 (у справі №922/1008/15) зобов’язано із суб’єктів, які, порушуючи ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України, використовують безпідставно набуті земельні ділянки, стягнути на користь органів місцевого самоврядування завдану власнику земельної ділянки майнову шкоду (ст. ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).