X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У М.КИЄВI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.06.2018 р. № 2419/ІПК/26-15-13-06-12

Головне управління ДФС у м. Києві в порядку ст. 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-ІV зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) розглянуло Ваш запит про надання податкової консультації щодо застосування окремих норм законодавства фізичною особою - підприємцем, що перебуває на загальній системі оподаткування, в межах компетенції повідомляє.

Згідно з ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІV (далі - ГКУ) підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до пп. 14.1.4 п. 14.1 ст. 14 ПКУ акцизний податок - це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених ПКУ як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 ПКУ.

Доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в п. 167.1 ст.167 Кодексу (п. 177.1 ПКУ).

З 01.01.2017 відповідно до Закону України від 21.12.2016 N 1797-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" (далі - Закон N 1797-VIII) пункт 177.3 доповнено підпунктом 177.3.1 такого змісту:
"177.3.1. Не включаються до доходу фізичної особи - підприємця суми акцизного податку з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів".

Крім того, Законом N 1797-VІІІ внесено зміни до пп. 177.4.3 п. 177.4 ст. 177 ПКУ, яка визначає перелік витрат фізичної особи - підприємця на загальній системі оподаткування, зокрема, до переліку витрат не включається акцизний податок з реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Згідно норми законодавства, що діяла до 01.01.2017, об'єктом оподаткування у фізичної особи - підприємця був чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця (п. 177.2 ст. 177 ПКУ).

Перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, визначено пунктом 177.4 ст. 177 ПКУ. Однак вказаний перелік не містив акцизного податку з реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, включеного до вартості реалізованого підакцизного товару та сплаченого покупцем під час його придбання.

Отже, до доходу фізичної особи — підприємця на загальній системі оподаткування включалася сума акцизного податку з реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Фізичні особи - підприємці зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат (пп. 177.10 ст. 170 ПКУ).

Облік доходів і витрат фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування ведуть у Книзі обліку доходів і витрат (далі - Книга), форма та порядок ведення якої затверджені наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення» (далі - Порядок).

Фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування у графі 2 «Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності» Книги обліку доходів і витрат (далі - Книга) відображає суму доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 6 Порядку).

Враховуючи вищевикладане, до 01.01.2017 у графі 2 книги зазначалася сума доходу від здійснення господарської діяльності з урахуванням акцизного податку з реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Таким чином, сума акцизного податку з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, включалась до доходу фізичної особи - підприємця, але не включалась до переліку витрат.

Відповідно до п. 177.5 ст. 177 ПКУ фізичні особи - підприємці, які здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування, подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.

Форма декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи».

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.