Головне управління ДФС у м. Києві, в порядку ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ із змінами і доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваш запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування та відображення у звітності доходів, отриманих на спрощеній системі оподаткування, та в межах компетенції повідомляє наступне.
В зв’язку з тим, що Вами не надано достатньої інформації для надання вичерпної відповіді по суті порушених питань, зокрема, відсутній договір оренди нерухомого майна та договір про надання представницьких послуг, надаємо відповідь згідно загальних норм чинного законодавства.
Відповідно п. 1 ст. 42 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-ІV зі змінами та доповненнями (далі - ГКУ) підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно п. 291.3 ст. 291 ПКУ фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим гл. 1 розділу XIV ПКУ, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
При цьому, обмеження видів діяльності, які не дають права суб’єктам господарювання (фізичним особам - підприємцям) бути платниками єдиного податку, визначені пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ.
Згідно п.п. 5 п. 298.3 ст. 298 ПКУ у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані суб’єктом господарювання види господарської діяльності згідно Класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010 (далі - КВЕД), затвердженої наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457 із змінами та доповненнями.
Надання роз’яснень щодо правильного визначення КВЕД належить до компетенції Державної служби статистики України.
Порядок оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду регулюється нормами п. 170.1 ст. 170 ПКУ.
Відповідно пп. 170.1.3 п. 170.1 ст. 170 ПКУ нерухомість, що належить фізичній особі - нерезиденту, надається в оренду виключно через фізичну особу - підприємця або юридичну особу - резидента (уповноважених осіб), що виконують представницькі функції такого нерезидента на підставі письмового договору та виступають його податковим агентом стосовно таких доходів.
Представницькі функції слід розуміти як представництво, яке відповідно до ст. 237 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями) є правовідношенням, в якому одна сторона (представник) зобов’язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.
Уповноважена особа, яка виконує представницькі функції стосовно надання майна в оренду фізичною особою - нерезидентом за договором оренди нерухомого майна, при виплаті доходу фізичній особі - нерезиденту зобов’язана нарахувати, утримати та сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною п. 167.1 ст.167 ПКУ (18 відс.), а також військовий збір, передбачений пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (1,5 відс) та відобразити дану виплату у звітності.
Відповідно пп. «а» п. 171.2 ст. 171 ПКУ особою відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні є податковий агент.
Доходи, нараховані на користь платника податку, відображаються податковим агентом у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, сумм утриманого з них податку за формою №1ДФ відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сумм утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сумм утриманого з них податку» (далі - Порядок). Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду (пп. ”б” п. 176.2 ст. 176 ПКУ).
Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ПКУ регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п. 1.1 ст. 1 ПКУ).
Пунктом 19-1. 1 ст. 19-1 ПКУ передбачено, що контролюючі органи здійснюють, зокрема, контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів, установлених Податковим кодексом, а також надають індивідуальні податкові консультації відповідно до норм ПКУ.
Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень (п. 52.5 ст. 52 ПКУ).
Щодо питань використання коштів, належних довірителю, та здійснення функцій з представництва на безоплатній основі повідомляємо, що податкові органи не регулюють порядок використання коштів, отриманих представником фізичної особи-нерезидента від оренди нерухомого майна, які належать довірителю, а також не визначають можливості здійснювати функції з представництва фізичної особи-нерезидента (довірителя) на безоплатній основі.
Разом з цим зазначаємо, що особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників, регулюються цивільним законодавством.
Щодо заповнення Книги обліку доходів та податкової декларації платника єдиного податку повідомляємо наступне.
Згідно п. 1 ст. 301 ГКУ відповідно до представницького договору повірений одержує винагороду за виконання функції з представництва фізичної особи-нерезидента (довірителя) у розмірі, передбаченому договором.
Відповідно пп. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом фізичної особи -підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначений п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому, до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Платники єдиного податку першої - третьої груп ведуть облік у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1 - 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 ПКУ.
Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів (пп. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 ПКУ).
Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579 (далі - Порядок № 579), який набрав чинності з 28.07.2015.
Відповідно до вимог Наказу № 579 фізичні особи - підприємці платники єдиного податку третьої групи відображають фактично отриману суму доходу від провадження діяльності.
Записи в Книзі виконуються щоденно, за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, отримані суми коштів, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою.
Здійснення будь-яких інших записів, ніж ті, які встановлені зазначеним Наказом № 579, чинним законодавством не передбачено.
Дані Книги обліку доходів використовуються для заповнення податкової декларації платника єдиного податку (п. 8 Порядків).
У разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента) (п. 292.4 ст. 292 ПКУ).
Отже, у разі отримання фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку коштів, зокрема за договорами доручення, у книзі обліку доходів відображається вся сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок платника податку за такими договорами.
Разом з цим, при заповненні податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця до доходу включається лише сума отриманої винагороди повіреного.
З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб, для отримання більш конкретної відповіді необхідно детальне вивчення документів (матеріалів), які стосуються порушених питань.
Згідно п. 52. 2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |