Державна фіскальна служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула Ваше звернення про отримання індивідуальної податкової консультації щодо здійснення діяльності на спрощеній темі оподаткування фізичною особою — підприємцем і повідомляє.
Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності регулюється главою 1 розділу XIV Кодексу.
Згідно з підпунктом 1 пункту 291.4 статті 291 Кодексу перша група платників єдиного податку - це фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300 000 гривень.
Відповідно до пункту 292.1 статті 292 Кодексу, для фізичної особи — приємця доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Пунктом 291.5 статті 291 Кодексу визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.
Відповідно до пункту 291.7 статті 291 Кодексу визначено вичерпний перелік побутових послуг населенню, які надаються першою та другою групами платників єдиного податку.
Враховуючи викладене, фізична особа - підприємець, яка надає побутові послуги населенню, може обрати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та здійснювати таку діяльність на першій групі за умови дотримання критеріїв, визначених пунктом 291.4 статті 291 Кодексу.
Згідно до пункту 293.1 статті 293 Кодексу ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові старки).
Пунктом 293.2 статті 293 Кодексу передбачено, що фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб -
підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:
1)для першої групи платників єдиного податку — у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;
2)для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до п. 293.7 ст. 293 Кодексу у разі здійснення платниками єданого податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений цією статтею для відповідної групи таких платників єдиного податку.
Відповідно до абзацу першого пункту 295.1 статті 295 Кодексу, платники єдкного податку першої та другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Згідно до пункту 16.1 статті 16 Кодексу платник податку зобов’язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, а також сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Кодексом та законами з питань митної справи.
Порядок ведення обліку і складання звітності платниками єдиного податку передбачено статтею 296 Кодексу, де зазначено, що платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені пунктом 295.1 статті 295 Кодексу. Така податкова декларація подається, якщо платник єдиного податку не допустив перевищення протягом календарного року обсягу доходу, визначеного у пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу, та/або самостійно не перейшов на сплату єдиного податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої групи.
Так, фізичні особи - підприємці подають річну податкову декларацію у стр ж, визначений підпунктом 49.18.3 пункту 49.18 статті 49 Кодексу (тобто протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року).
Податкова декларація подається за звітний період в установлені Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Кодексу).
Статтею 19-1 Кодексу визначено функції контролюючих органів, зокрема, перздбачено, що контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів, установлених ПКУ.
Разом з тим повідомляємо, що Класифікатор видів економічної діяльності ДК 009:2010 затверджено наказом Державного комітету України з питань з технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457 (далі -КЕ ЕД ДК 009:2010), відповідно до якого фізична особа при здійсненні державної реєстрації фізичної особи — підприємця за власним бажанням обирає вид діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності.
Для отримання детальної інформації щодо розширеного переліку видів діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010 Ви маєте право звернутись до органів статистики та державного реєстратора.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |