Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суму витрат на формування забезпечень для відшкодування виплат премій працівникам за результатами діяльності у попередньому році та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє таке.
Пунктом 24 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу визначено, що до складу витрат включаються витрати на оплату відпусток працівникам та інші виплати, пов'язані з оплатою праці, які відшкодовані після 01.01.2015 за рахунок резервів та забезпечень, сформованих до 01.01.2015 відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у випадку, якщо такі витрати не були враховані при визначенні об'єкта оподаткування до 01.01.2015.
При цьому Кодекс не містить визначення поняття «виплати, пов’язані з оплатою праці».
Згідно з п. 5.3 ст. 5 Кодексу інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Підпунктом 14.1.84 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що інші терміни для цілей розділу III Кодексу використовуються у значеннях, визначених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку і міжнародними стандартами фінансової звітності, введеними в дію відповідно до законодавства.
Пунктом 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, визначено, що виплати, пов'язані з оплатою праці, - виплати, що віднесені до фонду оплати праці, а також до інших виплат, що не належать до цього фонду згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5 (далі - Інструкція № 5) і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713.
Премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій включаються фонду додаткової заробітної плати (п. 2.2 Інструкції № 5).
Крім того, згідно з Міжнародним стандартом бухгалтерського обліку 19 (МСБО 19) до виплат працівникам відносяться короткострокові виплати працівникам, такі як участь у преміюванні, якщо очікується, що вони будуть повністю сплачені у повному обсязі протягом дванадцяти місяців після закінчення річного звітного періоду, у якому працівники надавали відповідні послуги.
Отже, витрати на відшкодування працівникам премії за підсумками діяльності у попередньому році відносяться до виплат, пов’язаних з оплатою праці.
Таким чином, витрати на оплату премій працівникам, які не були враховані при визначенні об'єкта оподаткування до 01.01.2015, можуть бути включені до складу витрат після 01.01.2015, за умови, що для відшкодування таких витрат до 01.01.2015 було сформовано забезпечення (резерви) відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |