X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У СУМСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.06.2018 р. № 2734/ІПК/18-28-13-01-24


Головне управління ДФС у Сумській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс), розглянуло Ваше звернення від ... №... (вх. №... від ...) про отримання індивідуальної податкової консультації з наступного питання.
Підприємство зареєстроване в ДНІ у ... (... відділення), при цьому має відокремлені структурні підрозділи у ..., ..., ... та ... районах. На територіях зазначених районів для здійснення господарської діяльності підприємство користується орендованими у фізичних осіб землями сільськогосподарського призначення. Податок на доходи фізичних осіб далі - ПДФО) з доходів від оренди земельних паїв підприємство сплачує до місцевих бюджетів тих районів, де знаходяться орендовані земельні ділянки.
У зв’язку із зазначеним, у підприємства виникли наступні питання:
- до бюджету якого району потрібно перераховувати ПДФО з доходів від оренди земельних ділянок (паїв);
- чи може головне підприємство мати статус податкового агента (нарахувати та сплачувати ПДФО, подавати копії податкового розрахунку за ф.№1-ДФ), якщо відокремлений структурний підрозділ має статус уповноваженого;
- чи є відокремлений структурний підрозділ окремою юридичною особою, чи може діяти від імені головного підприємства.
Відповідно до п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ із змінами та доповненнями (далі Кодекс) податковий агент щодо ПДФО - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ),    самозайнята    особа,
представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок на доходи, передбачений розд. IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести
відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розд. IV Кодексу.
Юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку (ст. 80 Цивільного кодексу України).
Згідно з п.п. 14.1.30 п. 14.1 ст. 14 Кодексу відокремлені підрозділи - для розділу IV Кодексу - це поняття у визначенні Господарського кодексу України із змінами та доповненнями (далі - ГКУ).
Так, відповідно до п. 4 ст. 64 ГКУ підприємство (юридична особа) має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку) (п. 63.3 ст. 63 Кодексу).
Статтею 168 Кодексу встановлено порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) ПДФО до бюджету, згідно із п.п. 168.1.1 якої податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку - фізичної особи, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу.
Згідно із п.п. 168.4.1 п. 168.4 ст. 168 Кодексу податок, утриманий з доходів резидентів (нерезидентів), підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року № 2456-УІ із змінами і доповненнями (далі - БКУ).
Відповідно до п. 2 ст. 64 БКУ ПДФО, який сплачується (перераховується) податковим агентом, зокрема,- юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Такий порядок застосовується, всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету ПДФО (п.п. 168.4.2 п. 168.4 ст. 168 Кодексу).
При цьому, відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід (п.п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168 Кодексу).
Враховуючи викладене:
- податковий агент (юридична особа, її відокремлений підрозділ), що нараховує (виплачує) дохід фізичній особі за надання нею в оренду рухомого, нерухомого майна (в т. ч. земельних ділянок) сплачує (перераховує) ПДФО до
відповідного бюджету за своїм місцезнаходженням (основним місцем обліку);
- головне підприємство має статус податкового агента, зобов’язане нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розд. IV Кодексу;
- у відповідності до п. 4 ст. 64 ГКУ підприємство (юридична особа) має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які, у свою чергу, не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.