X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ОФIС ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКIВ ДФС

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.06.2018 р. № 2736/ІПК/28-10-01-03-11

Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби розглянув лист ТОВ.з питань оформлення підприємством роздрібної торгівлі (його структурним підрозділом) касових операцій, та керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Правові засади ведення касових операцій визначені Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі - Положення), затвердженим постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 №148, із змінами та доповненнями, внесеними постановою Правління Національного банку України від 24 травня 2018 року №54 (далі - Постанова).
При цьому, розрахункові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону (п.24 розділу 3 Положення).
Відповідно до п.п. 10 п.3 розділу 1 Положення касовий ордер - первинний документ (прибутковий або видатковий, касовий ордері), що застосовується для оформлення надходжень(видачі) готівки з каси.
Згідно із п.32 розділу 2 Положення прибуткові касові ордери і квитанції до них, а також видаткові касові ордери і видаткові відомості заповнюються бухгалтером (відповідальною особою підприємства, на яку покладено обов'язок з оформлення цих документів) у будь-який спосіб, який забезпечив би належне
збереження цих записів протягом установленого для зберігання документів терміну.
Приймання і видача, готівки за касовими ордерами, проводиться тільки в день їх складання.
Виправлення в касових ордерах та видаткових відомостях забороняються.
Реквізити у видатковому ордері "Одержав", "Дата", "Сума", "Підпис одержувача", дані документа, що засвідчує особу отримувача [які заповнюються отримувачем готівки (додаток 3 до Положення)] та в прибутковому ордері "Прийнято від” не заповнюються в касових ордерах, які оформляються на загальну суму проведених підприємством касових онерацій (видача готівки за видатковими відомостями, електронними платіжними засобами, здавання готівки до банку, отримання готівки з банку за чеком та оприбуткування її в касі). Інші реквізити в касових ордерах та видаткових відомостях є обов'язковими до заповнення.
Відповідно до п.п.7 п.З розділу 1 Положення журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів - документ, що застосовується для реєстрації прибуткових та видаткових касових ордерів та інших касових документів.
Згідно із п.З3 розділу 2 Положення прибуткові та видаткові касові ордери до передавання в касу реєструються бухгалтером у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (додаток 4 до Положення), який ведеться окремо за прибутковими та видатковими операціями. Видаткові касові ордери, оформлені на підставі видаткових відомостей, реєструються в такому журналі після здійснення виплат, зазначених у видатковій відомості.
Реквізит «№ з/п» журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, повинен співпадати з номером касового ордера (прибуткового або видаткового), на підставі, того, що реєстрація прибуткових та видаткових операцій ведеться окремо.
Відповідно до п.п.9 п.З розділу 1 Положення касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі.
Відповідно до П.39 розділу 4 Положення підприємства відображають у касовій книзі усі надходження і видачу готівки в національній валюті (додаток 5 до Положення),
Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).
Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу.
Відокремлені підрозділи підприємств, страхові, агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та книги обліку розрахункових операцій, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також фізичні особи - підприємці касової книги не ведуть.
Отже, торгові об’єкти, які не є відокремленими підрозділами підприємства та не проводять.- операції з приймання готівки за касовими ордерами, касові книги не ведуть.
Оприбуткування готівки - це проведення суб'єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі / книзі обліку доходів і витрат / книзі обліку доходів / фіскальному звітному чеку / розрахунковій квитанції (п. 18 розділу 1 Положення).
Відповідно, п. 11 розділу 2 Положення готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів підприємств, а також у касах фізичних осіб - підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО / занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.
Згідно із п. 15 розділу 2 Положення підприємства мають право тримати в позаробочий час у своїх касах, готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують самостійно встановлений ними ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує самостійно встановлений ліміт каси, здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємства мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас юридичних осіб або банку чи небанківської фінансової установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку для її переказу і зарахування на банківські рахунки юридичних осіб.
Підприємство має право здійснювати збір готівкової виручки (готівки), отриманої від реалізації, продукції (товарів, робіт, послуг), для подальшого її здавання до банку з використанням комплексу технічних та програмних засобів, розташованих у місці здійснення готівкових розрахунків, які б забезпечували безпечне передавання коштів з робочих місць касирів до спеціально обладнаного приміщення для зберігання та подальшого здавання готівки до кас банків.
Пунктом 29 розділу 3 Положення встановлено, що приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі.
Вилучення готівки з місця здійснення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або РК для здавання її до банку оформляється відповідними чеками РРО із виконанням операції "службова видача".
Документом, що свідчить про здавання виручки до банку та є підтвердженням оприбуткування готівки в касі суб'єктів господарювання, є:
квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, підписана відповідальними особами банку та засвідчена відбитком печатки банку;
квитанція/чек банкомата чи програмно-технічного комплексу самообслуговування;
примірник супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчений підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача;
чек платіжного термінала в разі проведення інкасації коштів у режимі реального часу з використанням платіжних терміналів.
Ліміт залишку готівки в касі (далі - ліміт каси) - це граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня (п.16 розділу 1 Положення).
Відповідно до п.14 розділу 2 Положення підприємство, що здійснює операції з готівкою в національній валюті, ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) установлює, виходячи з потреби прискорення обігу готівки та своєчасного її надходження до кас банків.
Пунктом 50 розділу 5 Положення встановлено, що на підставі цього Положення та з урахуванням особливостей роботи, підприємства зобов’язані розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси підприємства та його відокремлених підрозділів. У розрахунку враховується строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходженая готівки до каси або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи.
Підприємство затверджує внутрішніми документами установлений ліміт каси. Для відокремлених підрозділів ліміт каси установлюється і доводиться до їх відома відповідним внутрішнім документом підприємства - юридичної особи.
При цьому повідомляємо, що згідно із пунктом 6 статті 33 Закону України від 20.05.1999 №679-ХIV "Про Національний банк України" до повноважень Національного банку України належить визначення порядку ведення касових операцій для підприємств, організацій, банків і інших фінансових установ.
Тому, для отримання більш детального роз’яснення з порушених питань, слід звернутись до Національного банку України, який є розробником Положення про ведення касових операцій.
Згідно з п. 52 2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.