Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби розглянув звернення щодо порядку складання розрахунків коригування до податкових накладних та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі -Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє.
Відповідно до п. 201.4 ст. 201 Кодексу податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції), зокрема у разі здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року № 199 «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» фіскальний звітний чек (Z-звіт) містить, зокрема підсумки розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) за кожним запрограмованим кодом товару (послуги) із зазначенням його найменування, реалізованої кількості та кількість касових чеків (квитанцій), виданих за зміну, окремо за реалізованими товарами (наданими послугами) та виданими коштами.
Отже при складанні податкової накладної за щоденними підсумками платник податку згруповує в податковій накладній в графі «Номенклатура постачання товарів/послуг продавця» товари/послуги за групами, що відповідають певному коду товару згідно з УКТ ЗЕД/коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, та графи 4 (одиниця виміру товару/послуги (умовне постачання), 5 (код), 6 (кількість (об’єм, обсяг)) та 7 (ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування податку на додану вартість) не заповнює.
З урахуванням норм пп. 192.1 та 192.2 ст. 192 Кодексу, платник податку у разі складання за щоденними підсумками операцій податкових накладних, має право скласти до них розрахунки коригування.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Таким чином, розрахунок коригування до податкової накладної складається у випадку, якщо після складання податкової накладної відбувається зміна ціни, кількості чи номенклатури товарів/послуг, або при повному поверненні товарів чи суми попередньої оплати, а також у випадках виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в
Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307).
Згідно із пунктом 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 Кодексу постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.
У разі якщо після складання податкової накладної відбувається:
- повне повернення суми попередньої оплати (авансу) / поставлених товарів або повернення залишку суми попередньої оплати (авансу) / поставлених товарів, в розрахунку коригування вказується причина коригування "Повернення товару або авансових платежів";
- зміна кількості товарів/послуг (за винятком випадків повного повернення товарів) - зазначається причина коригування "Зміна кількості";
- зміна ціни товарів/послуг (за винятком випадків повного повернення коштів) - зазначається причина коригування "Зміна ціни";
- зміна (у тому числі часткова) номенклатури товарів/послуг, зміна ціни частини товарів/послуг, а також одночасна зміна і кількості, і ціни товарів/послуг - зазначається причина коригування "Зміна номенклатури";
У розрахунку коригування до податкової накладної, який складається з метою виправлення помилок, допущених при здійсненні попередніх коригувань такої податкової накладної, та відображення правильних показників товарних позицій, які у платника утворились в результаті таких коригувань, в розрахунку коригування вказується одна з причин коригування:
- "Усунення неоднозначностей";
- "Зменшення обсягу при нульовій кількості";
- "Зменшення кількості при нульовому обсягу".
Водночас повідомляємо, що детальні роз'яснення щодо порядку складання розрахунків коригування до податкових накладних залежно від причини коригування та типу помилок, що виправляються, розміщено на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС за адресою: http://zir.sfs.gov.ua.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |