X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У М.КИЄВI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.06.2018 р. № 2531/ІПК/26-15-12-01-18

Про податок на додану вартість

Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло лист щодо невідповідності даних системи електронного адміністрування ПДВ та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в межах своїх повноважень повідомляє.

Правові основи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ регулюються статтею 200-1 Кодексу та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів Уіфаїни від 16 жовтня 2014 року № 569, зі змінами та доповненнями (далі - Порядок № 569).

Платники ПДВ мають право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі -ЄРПН) на суму, обчислену за формулою, встановленою пунктом 200-1.З статті 200-1 Кодексу та пунктом 9 Порядку № 569 (далі - реєстраційна сума).

Однією із складових зазначеної формули є сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН (ΣПеревищ).

ΣПеревищ визначається як різниця між:
сумами податкових зобов’язань за операціями з постачання товарів (послуг) та отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, та їх подальшого коригування згідно із статтею 192 Кодексу, задекларованими платником у податкових деклараціях з ПДВ з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них,
та сумами податку, зазначеними платником податку в податкових накладних, що складені за такими операціями (в тому числі податкових накладних, які не видаються отримувачу, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України), та розрахунках коригування до них, зареєстрованих у ЄРПН.

Показник ΣПеревищ розраховується ДФС України автоматично після прийняття звітності від платника податку, та при обрахунку позитивного значення вказаного показника на таке значення зменшується реєстраційна сума такого платника. Такий розрахунок здійснюється окремо за кожний звітний період без наростаючого підсумку.

Роз’яснення щодо алгоритму розрахунку показника ΣПеревшц зазначені в листі ДФС України від 11.01.2018 № 968/7/99-99-12-03-01-17.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець зобов’язаний тз установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Пунктом 192.1 статті 192 Кодексу передбачено можливість складання розрахунку коригування до податкової накладної у разу допущення платником помилок при її складанні, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарі/послуг. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Кодексу, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Платник має право зменшити податкові зобов'язання з ПДВ лише після реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН.

Згідно із пунктом 1 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (далі - Порядок № 21), до податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.

Дані, наведені в податковій звітності з ПДВ, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункт 6 розділу ІII Порядку №21).

Отже, в податковій декларації з ПДВ платником податку зазначаються дані, вказані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній.

Таким чином, у разі складання податкової накладної без факту здійснення господарської операції та реєстрації в ЄРПН платник податку відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу з метою виправлення помилок, допущених при складанні такої податкової накладної. Може скласти розрахунок коригування до неї. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів/послуг, на якого була складена така податкова накладна.

Суми ПДВ, зазначені у податковій накладній, складеній без факту здійснення господарської операції, та розрахунку коригування до неї, при їх реєстрації в ЄРПН враховуються у відповідних обсягах при обчисленні реєстраційної суми.

Водночас повідомляємо, що згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.

Пунктом 44.1 статті 44 Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Пунктом 2 статті 3 Закону України від 16.07.1999 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Так, згідно інформаційних ресурсів ДФС України ЕПеревищ за звітний (податковий) період квітень 2017 року становить 4 999 грн.

Так, за даними податкової звітності з ПДВ, поданої до контролюючого органу, сума податкових зобов’язань з ПДВ за звітний (податковий) період квітень 2017 року дорівнює 1 703 599 ірн., при цьому розрахунок коригування від 18.04.2017 № 181 на суму ПДВ (-) 5 000 грн. (дата реєстрації в ЄРПН -18.04.2017), не включено до складу податкових зобов’язань з ПДВ за звітний (податковий) період квітень 2017 року.

При цьому, відповідно інформаційних ресурсів ДФС України, сума ПДВ за виданими податковими накладними та розрахунками коригування, дата виписки яких квітень 2017 року, становить 1 698 599,54 грн., яка на 4 999,46 грн. менша, ніж задекларована сума податкових зобов’язань платником податків у податковій звітності з ПДВ за квітень 2017 року.

Згідно інформаційних ресурсів ДФС України ЕПеревищ за звітний (податковий) період листопад 2017 становить 13 196 грн.

Так, за даними податкової звітності з ПДВ, поданої до контролюючого органу, сума податкових зобов’язань з ПДВ з урахуванням розрахунків коригування за звітний (податковий) період листопад 2017 року дорівнює 2 128 272 грн., при цьому розрахунок коригування від 19.11.2017 № 376 на суму ПДВ (-) 10 799,72 грн. (дата реєстрації в ЄРПН - 11.12.2017) та від 23.11.2017 № 302 на суму ПДВ (-) 2 396,04 грн. (дата реєстрації в ЄРПН - 01.12.2017) не включено до складу податкових зобов’язань з ПДВ за звітний (податковий) період листопад 2017 року.

При цьому, відповідно інформаційних ресурсів ДФС України, сума за виданими податковими накладними з урахуванням розрахунків коригування, дата виписки яких листопад 2017 року, становить 2 115 076,1 грн., яка на 13 195,9 грн. менша, ніж задекларована сума податкових зобов’язань платником податків у податковій звітності з ПДВ за листопад 2017 року.

Тобто, податкові зобов’язання ТОВ  згідно податкової звітності з ПДВ за квітень, листопад 2017 року перевищують розмір податку, що міститься у виданих податкових накладних з урахуванням розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН, на загальну суму 18 195 грн.

Таким чином, реєстраційна сума ТОВ була зменшена на суму перевищення податкових зобов’язань на загальну суму 18 195 грн.

Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Кодексу, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Таким чином, у разі складання та реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної на зменшення суми компенсації у межах граничного терміну, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Кодексу для такої реєстрації, постачальник зменшує податкові зобов'язання з ПДВ на підставі такого розрахунку коригування у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його складено, а якщо такий розрахунок коригування зареєстрований в ЄРПН з порушенням встановлених термінів реєстрації в ЄРПН, то у періоді реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН.

Отже, для забезпечення правильності ведення податкового обліку та уникнення непорозумінь в частині розрахунку реєстраційної суми платникам податків необхідно чітко дотримуватися норм чинного законодавства з питань оподаткування та правил ведення бухгалтерського обліку.