X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.06.2018 р. № 2798/ІПК/99-99-12-02-04-15/ІПК

Про визначення доходу платника єдиного податку

Державна фіскальна служба України розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації з питань визначення доходу платника єдиного податку та керуючись ст. 52 Податкового Кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.

Товариство повідомило, що утворилося шляхом виділення з іншого підприємства (платника податку на прибуток підприємств на загальних підставах) та є його правонаступником в частині майна, прав та обов’язків, які було передано за розподільчим балансом, у т.ч. заборгованість, що виникла внаслідок отримання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги згідно з договором, укладеним у жовтні 2017 року з фізичною особою.

Товариство планує з 01.07.2018 перейти на спрощену систему оподаткування та запитує, чи включатиметься до складу доходів сума поворотної фінансової допомоги у разі її неповернення позикодавцю у жовтні 2018 року.

Об’єктом оподаткування для юридичної особи, яка сплачує єдиний податок, згідно із п. 2 п. 292.1 ст. 291 Кодексу вважається будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

Водночас до складу доходу не включаються суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів (частина третя п.292.11 ст.292 Кодексу).

Дохід обліковується згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та/або іншими нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України з питань бухгалтерського обліку.

Відповідно до Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за №860/4153, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Відповідно до пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

Суми, які позичальник відповідно до договору повинен повернути у визначений строк позикодавцю, є зобов’язаннями (п. 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов’язання», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000 № 20, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 лютого 2000 р. за № 85/4306). Якщо на дату балансу раніше визнане зобов’язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.

Податковим (звітним) періодом для платника єдиного податку третьої групи є календарний квартал.

Отже, якщо Товариство є правонаступником заборгованості за договором безвідсоткової поворотної фінансової допомоги, укладеного з фізичною особою у жовтні 2017 року, та отримало на баланс таку заборгованість згідно з передавальним актом, якщо така допомога не повернена протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (у жовтні 2018 року), то сума допомоги (як зобов’язання, яке не підлягає погашенню у звітному періоді) має включатися до складу доходу платника єдиного податку у IV кварталі 2018 року.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).