X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.06.2018 р. № 2808/6/99-99-13-02-03-15/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула звернення ..... щодо оподаткування доходу отриманого фізичною особою - нерезидентом та повідомляє.

Відносини, що виникають у сфері податків і зборів регулюються ПКУ.

Відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141ПКУ, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 ПКУ) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Перелік доходів, які слід розуміти під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, наводиться у п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ.

Відповідно до п.п. 14.1.122 п. 14.1 ст. 14 ПКУ нерезиденти - це:
а) іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України;
б) дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва інших держав і міжнародних організацій в Україні;
в) фізичні особи, які не є резидентами України.

Отже з доходу від продажу товару у вигляді транспортного засобу (напівпричіпа), який виплачується (нараховується, надається) фізичній особі -нерезиденту резидентом - юридичною особою податок передбачений п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 розділу III ПКУ не утримується.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до п.п. 162.1.2 п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку є фізичні особи - нерезиденти.

Згідно з п.п. 163.2.1 п. 163.2 ст. 163 ПКУ об’єктом оподаткування фізичної особи - нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні.

Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 ПКУ дохід з джерелом походження з України - це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Статтею 165 ПКУ визначено перелік доходів, які не включаються до загального (місячного) річного оподатковуваного доходу платника податків.

Крім того, звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ, зокрема, не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (п.п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Водночас, перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено п. 164.2 ст. 164 ПКУ.

Ставку податку на доходи фізичних осіб встановлено ст. 167 ПКУ.

Порядок оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, регулюється п. 170.10 ст. 170 ПКУ, яким встановлено, що доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами розділу IV ПКУ для нерезидентів).

Разом з цим, доходи визначені ст. 163 ПКУ є об'єктами оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Порядок нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб (військового збору) регулюється ст. 168 ПКУ.

Водночас згідно з положеннями п. 3.2 ст. З ПКУ якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про правонаступництво України" Україна тимчасово застосовує Конвенцію між Урядом СРСР та Урядом Іспанії про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна від 01.03.1985 (далі -Конвенція).

Підпунктом «с» п. 1 ст. З Конвенції визначено, що «особа» означає фізичну особу, а також: і) стосовно СРСР - юридичну особу або будь-яку іншу організацію, створену за законами СРСР або будь-якої союзної республіки, яка розглядається для цілей оподаткування як юридична особа; іі) стосовно Іспанії -юридичну особу, товариство або будь-яке об’єднання, яке для цілей оподаткування розглядається як юридична особа.

Пунктом 1 ст. 5 Конвенції встановлено, що дохід, який одержується в Україні особою з постійним місцем перебування в Іспанії, може оподатковуватись в Україні лише якщо цей дохід одержаний через постійне представництво та тільки стосовно тієї частини, яка може бути віднесена до діяльності цього постійного представництва.

Пунктом 3 ст. 11 Конвенції зазначено, що доходи, які одержуються від відчуження транспортних засобів, що використовуються у міжнародних перевезеннях, та від відчуження рухомого майна, що використовується для експлуатації цих транспортних засобів, можуть оподатковуватися тільки в тій Договірній Державі, в якій знаходиться фактичний керівний орган особи, що здійснює міжнародні перевезення.

Відповідно до п. 6 ст. 11 Конвенції доходи, що одержуються від відчуження будь-якого іншого майна, ніж те, про яке згадується в попередніх пунктах ст. 11, можуть оподатковуватись тільки в тій Договірній Державі, в якій особа, що відчужує майно, має постійне місце перебування.

Згідно з п. 103.2 ст. 103 ПКУ особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства в частині оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військового збору та відповідних положень Конвенції необхідне детальне вивчення документів (матеріалів), які стосуються цієї справи.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.