X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ХАРКIВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.07.2018 р. № 2914/ІПК/20-40-13-11-11

Головне управління ДФС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо деяких питань оподаткування та сплати податку на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО), а також порядку надання звітності фізичною особою - підприємцем (далі - ФОП), яка здійснила перехід із спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування, з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції, повідомляє наступне.

Згідно з п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПКУ податкові декларації подаються ФОП за базовий (податковий) період, що дорівнює календарному року - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Форма декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №556).

Відповідно до п. 177.5 ст. 177 ПКУ ФОП, які здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування, подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з ПДФО. Тобто, податкова декларація про майновий стан і доходи за 2018 рік подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Відповідно до п.п. 177.5.1 п. 177.5 ст. 177 ПКУ авансові платежі з ПДФО розраховуються платником податку самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу та сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). Авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.

Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від’ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачується.

Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року ПДФО на підставі документального підтвердження факту його сплати.

Надмірно сплачені суми податку підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку або поверненню платнику податку в порядку, передбаченому ПКУ (п.п. 177.5.3 п. 177.5 ст. 177 ПКУ).

Відповідно до п.п. 177.5.2. п. 177.5 ст. 177 ПКУ ФОП, які, зокрема, перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування, подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на загальну систему оподаткування. Платники податку розраховують та сплачують авансові платежі у строки, визначені п.п. 177.5.1 п. 177.5 ст. 177 ПКУ, що настануть у звітному податковому році.

Форму та Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат затверджено наказом Міністерством доходів і зборів України від 16.09.2013 № 481 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення» (далі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку визначено, що відповідно до п. 177.10 ст. 177 ПКУ ФОП на загальній системі оподаткування зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат, у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних

документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.

Записи у Книзі обліку доходів і витрат виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід (п. 5 Порядку).

Книга обліку доходів і витрат прошнурована, пронумерована, безоплатно реєструється в контролюючому органі. Книга засвідчується підписом керівника або заступника контролюючого органу та скріплюється печаткою (п.п. 2 п. З Порядку).

Враховуючи викладене, ФОП на загальній системі оподаткування з дати переходу зі спрощеної системи оподаткування зобов’язаний зареєструвати у контролюючому органі за місцем своєї податкової адреси Книгу обліку доходів і витрат. На підставі даних, зазначених у Книзі обліку доходів і витрат, ФОП самостійно розраховує авансові платежі з ПДФО за відповідний календарний квартал та сплачує такі платежі до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом. При цьому авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується. Розрахунки авансових внесків з ПДФО до контролюючого органу не подаються, але враховуються при остаточному розрахунку ПДФО за звітний податковий рік, на підставі документального підтвердження факту їх сплати.

Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.