Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку складання податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних при зміні обсягів постачання робіт (послуг) у разі, якщо оплата таких робіт (послуг) здійснюється частинами, у тому числі авансовими платежами, та щодо порядку формування податкового кредиту, надіслане до ДФС листом Головного управління ДФС у Запорізькій області, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.12.2016 за №137/28267 (далі - Порядок № 1307).
Згідно з пунктом 18 Порядку № 1307 податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У разі складання податкової накладної на часткове постачання послуги у графі 6 податкової накладної «Кількість (об’єм, обсяг)» зазначається відповідна частка наданої (оплаченої) послуги у вигляді десяткового дробу.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Отже, у разі зміни в процесі виконання робіт (послуг) їх обсягів та вартості порівняно із передбаченими договором, якщо оплата за такі роботи здійснюється частинами, відповідні показники податкових накладних (зокрема «Кількість (об’єм, обсяг)» та/або «Ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування податку на додану вартість»), які були складені виконавцем таких робіт при їх частковій оплаті, підлягають коригуванню шляхом складання розрахунків коригування до таких податкових накладних.
Правила формування платником ПДВ податкового кредиту визначено статтею 198 ПКУ.
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та
складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 ПКУ (пункт 198.6 статті 198 ПКУ).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Отже, підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є податкова накладна, складена постачальником товарів(послуг) за відповідною операцією і зареєстрована в ЄРПН. Коригування кількісних та вартісних показників такої податкової накладної у разі зміни в процесі виконання робіт їх обсягу, не є підставою для виключення сум ПДВ, зазначених у відповідних податкових накладних, зі складу податкового кредиту того періоду, в якому здійснювалося виконання таких робіт (сплата авансу).
Обсяги коригування податкового кредиту, зазначені у розрахунку коригування до податкової накладної, відображаються у рядку 14 податкової декларації з ПДВ за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, та у додатку 1 до податкової декларації з ПДВ за той звітний період, у якому такий розрахунок коригування складено (зареєстровано в ЄРПН).
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |