X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.07.2018 р. № 3065/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Про порядок оподаткування ПДВ

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку визначення податкових зобов’язань з ПДВ і подання до контролюючого органу податкової звітності з ПДВ у зв’язку із анулюванням реєстрації особи як платника ПДВ та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

При цьому пунктом 44.1. статті 44 розділу II ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і Сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Порядок реєстрації особи як платника ПДВ і анулювання такої реєстрації регулюється статтями 180 - 184 розділу V ПКУ та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233 (далі -Положення № 1130).

Законодавчі підстави для анулювання реєстрації особи як платника ПДВ визначено статтею 184 розділу V ПКУ.

Відповідно до пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ реєстрація діє до дати анулювання реєстрації особи як платника податку, яка проводиться шляхом виключення з Реєстру платників ПДВ (далі - Реєстр) і відбувається, зокрема у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу податкові декларації з ПДВ та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Згідно з пунктом 184.6 статті 184 розділу V ПКУ у разі анулювання
реєстрації особи як платника ПДВ останнім звітним (податковим) "періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім, днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання такої реєстрації.

При цьому з моменту анулювання реєстрації особи як платника ПДВ така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, виписку податкових накладних (пункт 184.5 статті 184 розділу V ПКУ).

У разі якщо товари/послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник податку в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов'язаний визначити податкові зобов'язання по таких товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів, крім випадків анулювання реєстрації як платника податку внаслідок реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону (пункт 184.7 статті 184 розділу V ПКУ).

У разі якщо платник податку, реєстрація якого анулюється, має податкові зобов'язання за результатами останнього податкового періоду, така сума податку враховується в суму зменшення бюджетного відшкодування, а в разі його відсутності у строки, визначені ПКУ, платник зобов'язаний погасити суму податкових зобов'язань або податкового боргу з ПДВ, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, залишатиметься така особа зареєстрованою як платник цього податку на день сплати такої суми податку чи ні (пункт 184.8 статті 184 розділу V ПКУ).

Правила подання до контролюючого органу податкової декларації з ПДВ та строки розрахунків з бюджетом регулюються статтею 203 розділу V ПКУ та регламентуються Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі - Порядок № 21).

Відповідно до пунктів 203.1 і 203.2 статті 203 розділу V ПКУ податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 статті 203 розділу V ПКУ для подання податкової декларації з ПДВ.    

Згідно з підпунктом 2 пункту 1 розділу II Порядку № 21 податкова декларація з ПДВ за останній звітний (податковий) період подається в строки, встановлені пунктом 49.18 статті 49 розділу II ПКУ для відповідного типу
звітного (податкового) періоду. При цьому відповідно до підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу II ПКУ податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.    

У разі якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання. 

У разі подання податкової декларації з ПДВ за останній звітний (податковий) період особою, реєстрація платником ПДВ якої анулюється, проставляється відмітка у полі «Відмітка про подання за останній звітний (податковий) період у разі анулювання реєстрації платником податку».

Враховуючи викладене, в особи, яка виключена з Реєстру, виникає обов’язок щодо подання до контролюючого органу податкової декларації з ПДВ за останній звітний (податковий) період, який визначається відповідно до пункту 184.6 статті 184 розділу V ПКУ.    

При цьому у разі, якщо у платника податку на дату анулювання реєстрації його як платника ПДВ обліковувалися товари/послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту, що не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, то такий платник зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ за такими товарами/послугами, необоротними активах, виходячи із  звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів та відобразити їх у  податковій декларації з ПДВ за останній звітний (податковий) період.

Згідно з інформаційними базами даних ДФС, станом на 05.07.20І8, особу виключено з Реєстру 20.12.2017, тобто зазначене товариство, враховуючи терміни, визначені підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу ІІ ПКУ, зобов’язано було подати до контролюючого органу податкову декларацію з ПДВ за останній звітний (податковий) період, та у разі наявності задекларувати у такій декларації податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 184.7 статті 184 розділу V ПКУ.    .

Щодо отримання особою інформації про анулювання реєстрації її як платника ПДВ повідомляємо, що відповідно до розділу VII Положення №1130 і пункту 183.13 статті 183 розділу V ПКУ з метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією ДФС, щоденно оприлюднює на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та власному офіційному веб-сайті, зокрема інформацію про осіб, реєстрацію яких як платників податку анульовано, із зазначенням індивідуальних податкових номерів, дати анулювання, причин та підстав для анулювання реєстрації.

При цьому якщо реєстрацію особи як платника ПДВ було анульовано та відомості із Реєстру про таке анулювання були оприлюднені відповідно до Положення № 1130, то право доступу до таких відомостей є забезпеченим та інформація про таке анулювання вважається доведеною до відома заінтересованих осіб (пункт 7.2 розділу VII Положення № 1130).     Тобто будь-яка зацікавлена особа на безоплатній основі має змогу отримати інформацію про анулювання реєстрації особи як платника ПДВ.    

Поряд з цим інформуємо, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).