X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.07.2018 р. № 3324/6/99-99-12-02-03-15/ІПК


Про єдиний податок (для платників третьої групи), про орендну плату, про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки


Державна фіскальна служба України на звернення Підприємства про надання індивідуальної податкової консультації щодо визначення доходу платника єдиного податку третьої групи, та справляння орендної плати та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі - податок на майно), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Товариство повідомило, що є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відс., планує продати основні засоби, які обліковуються по групі «Будівлі та споруди». За земельну ділянку комунальної власності, на якій розташовано вказане нерухоме майно, Підприємство сплачує орендну плату відповідно до договору оренди. Підприємство запитує, (1) як визначається дохід від продажу основних засобів, якщо їх переоцінка була здійснена у вересні 2017 року, (2) яка сума враховується при визначення річного обсягу доходу, який надає право перебувати на спрощеній системі оподаткування, (3) чи звільняється Підприємство від сплати орендної плати з моменту переходу права власності на нерухоме майно, (4) з якої дати у Підприємства скасовується обов’язок справляння податку на майно.
1. Згідно з п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.
Пунктом 292.2 ст. 292 Кодексу визначено, що при продажу основних засобів юридичними особами - платниками єдиного податку дохід визначається як сума коштів, отриманих від продажу таких основних засобів.
Якщо основні засоби продані після їх використання протягом 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію, дохід визначається ж різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.
Залишкова балансова вартість визначається згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженим наказом Мінфіну від 27.04.2000 № 92 (зі змінами та доповненнями).
У зверненні Підприємство не повідомило про термін використання основних засобів, що плануються до продажу.
2. Перебувати на спрощеній системі оподаткування можуть суб’єкти господарювання, які протягом попереднього календарного року дотримались вимог, встановлених п. 291.4 ст. 291 Кодексу, а саме у яких обсяг доходу не перевищив 5000000 гривень (частина третя п.291.4 ст.291, частина третя п.п.298.2.3 п.298.2 ст.298 Кодексу).
Дохід визначається на підставі даних обліку (спрощеного бухгалтерського обліку) (п. 292.13 ст. 292, п.п. 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 Кодексу), який здійснюється згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку
та/або іншими нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України з питань бухгалтерського обліку.
Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за № 860/4153, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Отже, до річного обсягу доходу юридичної особи - платника єдиного податку, що дає право перебувати на спрощеній системі, включається сума доходу від операції з продажу основних засобів, яка була оподаткована єдиним податком.
При цьому зазначаємо, що платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п.291.4 ст.291 Кодексу, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 ст.293, а також зобов’язані у порядку, встановленому главою І розділу XIV Кодексу, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених Кодексом (частина третя п.293.8 ст.293 Кодексу).
3. Питання нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, як форми справляння плати за землю, регулюється Розділом XIII Кодексу.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, яким встановлюються розмір та умови внесення орендної плати (п. 288.1, п.288.4 ст. 288 Кодексу). Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п.288.2 ст.288 Кодексу).
Отже, у разі продажу нерухомого майна, розташованого на орендованій земельній ділянці, у Підприємства не припиняється обов’язок зі справляння орендної плати до моменту внесення відповідних змін або розірвання договору оренди.
4. Платниками податку на майно є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (п.п. 266.1.1 п. 266.1, п.п. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Кодексу).
У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності (п.п.266.8.1 п.266.8 ст.266 Кодексу).
Отже, у разі продажу нерухомого майна протягом календарного року Підприємство є платником податку на майно до початку місяця, в якому здійснено державну реєстрацію припинення речового права на нерухоме майно.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).