Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Порядок оподаткування доходу, отриманого фізичною особою в результаті прийняття нею у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, регламентується ст. 174 Кодексу.
Враховуючи положення п. 174.2 ст. 174 Кодексу об’єкти спадщини, що успадковуються фізичними особами-резидентами - членами сім’ї спадкодавця-резидента першого та другого ступенів споріднення оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб (далі -податок), а об’єкти спадщини, що успадковуються фізичними особами-резидентами, які не є членами сім’ї спадкодавця-резидента першого та другого ступенів споріднення, оподатковуються податком за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу (5 відсотків).
Згідно із п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст.14 Кодексу членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
Крім того, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, дохід у вигляді вартості успадкованого майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором, за ставкою, визначеною п.п. 1.3 п. 16і підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу (1,5 відсотки).
Кодексом визначено, що особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку та військового збору до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Звертаємо увагу, що спадкове право врегульоване книгою шостою Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ), яким визначено окремі права для подружжя та осіб, які проживали однією сім’єю, зокрема при укладанні заповіту та черговості спадкування за законом.
Зазначаємо, що згідно із п. 1 ст. 21 Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 9 ЦКУ положення ЦКУ застосовуються до врегулювання, зокрема сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.
Отже, об’єкти спадщини, що успадковуються спадкоємцем-резидентом (жінкою/чоловіком) від спадкодавця-резидента (чоловіка/жінки), стосовно яких рішенням суду встановлено факт проживання однією сім’єю, оподатковуються податком за ставкою 5 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.
Згідно із п. 174.8 ст. 174 Кодексу у разі отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за відмінною від нульової ставки податку об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких об’єктів спадщини, визначена згідно із законом.
Статтею 5 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1378-ІV «Про оцінку земель» встановлено, що з метою визначення вартості земельної ділянки проводиться експертна грошова оцінка земельної ділянки.
Отже, дохід у вигляді вартості успадкованого майна (земельної ділянки) з метою сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету визначається виходячи з експертної грошової оцінки такої ділянки.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |