Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо можливості скасування платником податку суми штрафу, яка була помилково нарахована ним в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі - уточнюючий розрахунок), та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі -ПКУ), повідомляє.
У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (абзац перший пункту 50.1 статті 50 ПКУ).
Крім того, платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 статті 50 ПКУ, надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку (абзац четвертий пункту 50.1 статті 50 ПКУ).
Згідно з пунктом 1 розділу IV Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289, (далі - Порядок №21) у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПКУ) платник податку самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, встановленою на дату подання уточнюючого розрахунку
При цьому пунктом 2 розділу VI Порядку № 21 визначено, що у графі 4 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, який виправляється. У разі якщо до декларації за цей звітний період раніше вносилися зміни, у графі 4 відображаються відповідні показники графи 5 останнього уточнюючого розрахунку, який подавався до декларації звітного (податкового) періоду, що виправляється.
Відповідно до пункту 3 розділу VI Порядку № 21 у графі 5 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники з урахуванням виправлення.
Пунктом 4 розділу VI Порядку № 21 передбачено, що у графі 6 уточнюючого розрахунку відображається сума помилки (абсолютне значення).
Таким чином, перелік рядків уточнюючого розрахунку у повній мірі відповідає переліку рядків податкової декларації з ПДВ, що забезпечує можливість відкоригувати будь-які показники табличної частини податкової декларації з ПДВ.
Згідно з пунктом 7 розділу VI Порядку № 21 платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний сплатити штраф, нарахований відповідно до абзацу четвертого пункту 50.1 статті 50 ПКУ. Сума нарахованого штрафу відображається у графі 6 рядка 18.1 уточнюючого розрахунку.
Враховуючи зазначене, уточнюючий розрахунок подається з метою виправлення помилки, допущеної при визначенні податкових зобов’язань та/або податкового кредиту, яка міститься у раніше поданій податковій декларації з ПДВ.
Штраф на підставі абзацу четвертого пункту 50.1 статті 50 ПКУ застосовується у разі встановлення платником факту заниження суми, яку платник податків повинен сплатити до бюджету як податок в порядку та строки, визначені податковим законодавством, та визначається самостійно платником податку у відповідних відсотках до суми занижених податкових зобов'язань з ПДВ, також визначених платником самостійно.
Відповідно до форми уточнюючого розрахунку сума штрафу, нарахована платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки (при позитивному значенні різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду уточнюючого розрахунку), відображається у графі 6 рядку 18.1 та не відображається у графах 4 та 5 рядку 18.1.
Отже, за допомогою уточнюючого розрахунку відбувається виправлення показників, зазначених у податковій декларації з ПДВ, а оскільки у податковій декларації відсутні рядки, в яких вказуються суми штрафу, тому виправити суму штрафу, визначену в уточнюючому розрахунку, шляхом подання іншого уточнюючого розрахунку не вбачається за можливе.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |