Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з продажу продукції (послуг), виробленої суб'єктами літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону України від 12 липня 2001 року № 2660-ІІІ «Про розвиток літакобудівної промисловості» (далі - Закон № 2660), і операцій з постачання на митній території України результатів науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, які виконуються для потреб літакобудівної промисловості, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до пункту 4і підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, до 1 січня 2025 року, суб'єкти літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону № 2660, звільняються від оподаткування ПДВ за операціями з:
ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів (крім підакцизних), що використовуються для потреб літакобудівної промисловості, якщо такі товари є звільненими від оподаткування ввізним митом згідно із підпунктом 13 пункту 4 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України;
постачання на митній території України результатів науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, які виконуються для потреб літакобудівної промисловості.
У встановлений період операції з продажу продукції (послуг), виробленої зазначеними підприємствами за рахунок коштів Державного бюджету України, оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою.
У разі порушення вимог, встановлених пунктом 4і підрозділу 2 розділу XX ПКУ, до платників податку - суб'єктів літакобудування застосовуються норми розділу II ПКУ.
Слід зазначити, що режим звільнення від оподаткування ПДВ поширюється не на осіб, а на операції.
Щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України результатів науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт
Операції з постачання на митній території України результатів науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 4 і підрозділу 2 розділу XX ПКУ за умови, що такі роботи виконуються:
виключно суб'єктами літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону № 2660;
для потреб літакобудівної промисловості.
У разі, якщо при здійсненні операцій з постачання на митній території України результатів науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт не дотримано хоча б однієї із зазначених умов, то операції з постачання таких робіт оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.
Якщо суб'єктами літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону № 2660, з метою виконання науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт для потреб літакобудівної промисловості залучаються інші суб’єкти господарювання (співвиконавці), у яких, зокрема, придбаваються товари/послуги (у тому числі комплектуючі вироби), то до операцій таких суб’єктів господарювання (співвиконавців) режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений пунктом 4і підрозділу 2 розділу XX ПКУ, не застосовується.
Щодо оподаткування ПДВ операцій з продажу продукції (послуг), які визначені абзацом четвертим пункту 4і підрозділу 2 розділу XX ПКУ
Операції з продажу продукції (послуг), виробленої суб'єктами літакобудування за рахунок коштів Державного бюджету України є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються податком за ставкою у розмірі 0 відсотків.
При цьому для застосування ставки ПДВ у розмірі 0 відс. до таких операцій продукція (послуги) має:
бути вироблена виключно суб'єктами літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону № 2660;
оплачуватись за рахунок коштів Державного бюджету України.
У разі, якщо при здійсненні операцій з продажу продукції (послуг), визначених абзацом 4 пункту 4 і підрозділу 2 розділу XX ПКУ, не дотримано хоча б однієї із зазначених умов, то операції з продажу такої продукції (послуг) оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.
При цьому ставка ПДВ у розмірі 0 відс. застосовується до операцій з продажу продукції (послуг), визначених абзацом четвертим пункту 4 і
підрозділу 2 розділу XX ПКУ, незалежно від того, які товари/послуги використовувалися при виробництві такої продукції (послуг):
чи товари/послуги, операції із ввезення яких на митну територію України або постачання на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до абзацу першого пункту 4 і підрозділу 2 розділу XX ПКУ;
чи інші товари/послуги, операції із ввезення яких на митну територію України або постачання на митній території України оподатковуються податком у загальновстановленому порядку.
Пунктом 52.2 статті 52 розділу II ПКУ визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |