Головне управління ДФС у Київській області на звернення фізичної особи-підприємця щодо застосування норм Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-ІV (з змінами та доповненнями) та Закону України від 06 липня 1995 року №265/95 ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі,громадського харчування та послуг" із змінами та доповненнями стосовно обліку товарних запасів і застосування реєстраторів розрахункових операцій для розгляду питання про внесення відомостей про таку консультацію до Єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій, повідомляємо наступне
Щодо обліку товарних запасів
Відповідно до п. 291.2 ст. 291 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 275S-VI зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс) спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, ветановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених гл. 1 розд. XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності,
Згідно з п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом для фізичній особи -підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п.292.3 ст. 292 Кодексу.
Відповідно до п.296.1 ст.296 Кодексу фізичні особи-підприємці, платники
єдиного податку, які є платниками, податку на додану вартість зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат. Форма та Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат затверджені Наказом Міністерства фінансів України від 19.06,2015 №579,
Порядком ведення Книги обліку доходів і витрат не передбачено ведення залишку товарних запасів фізичними особами - підприємцями на спрощеній системі оподаткування.
Поняття "запаси" визначено Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку
"Запаси", яке затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.10.99 N 246 (зі змінами).
При цьому п. 2 ст. 3 Закону України від 16 липня 1999 року N 99б-ХІV
"Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - Закон N 996)
передбачено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Отже, дія Закону N 996 не поширюється на таку категорію суб'єктів господарювання як фізичні особи - підприємці.
Враховуючи викладене, нормами чинного законодавства обов'язок щодо ведення обліку товарних запасів фізичними особами - підприємцями на спрощеній системі оподаткування не передбачений.
Щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій
Правовідносини у сфері використання реєстраторів розрахункових операцій (далі-РРО) регулюються Кодексом та Законом України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сферї торгівлі, громадського харчування та послуг” із змінами та доповненнями (далі - Закон N 265 ).
Закон N 265 визначає правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія Закону поширюється на всіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції готівковій та/або безготівковій формах.
Статтею 3 Закону № 265 встановлено обов’язок суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формах із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операцій з прийняття готівки для подальшого її переказу: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок
видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов"язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Статтею 2 Закону N 265 визначено, що розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документ щодо оплати в безготівковій формі товару 9послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) - оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Також згідно з п.12 ст. 9 Закону N 265, реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, якщо в місці отримання товарів 9надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).
Отже, у разі реалізації фізичною особою - підприємцем платником єдиного податку товарів виключно юридичним особам або фізичним особам - підприємцям у бехготівковій формі (шляхом перерахування коштів з одного поточного розрахункового рахунку на інший), РРО на застосовується.
Згідно з п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
. 'І h ‘М > > vO П.ГЦИі* ІЛІ-\ ница Ч I JIIIK І
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |