Головне управління ДФС у Запорізькій області за результатами розгляду звернення щодо надання роз’яснення за нормами податкового законодавства стосовно віднесення операції з контрагентом - нерезидентом до контрольованих операцій, повідомляє.
Засади визначення операцій контрольованими визначені п. 39.2.1 статті 39 Податкового кодексу України від 02.12.2019 № 2755-VІ (далі - Кодекс).
Так, згідно п.п. 39.2.1.1 ст. 39 Кодексу, контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків. Окремі різновиди таких операцій систематизовано в п.п.п. «а» - «ґ» вказаного підпункту в розрізі особливостей статусу контрагента -нерезидента.
Так, зокрема відповідно до п.п.п. «в» п.п. 3.2.1.1 ст. 39 Кодексу контрольованими операціями є господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених: до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 цього підпункту, або які є резидентами таких держав. Таким чином, дана норма Кодексу не акцентує окремо на ролі нерезидента в господарській операції (продавець, покупець чи отримувач).
В той же час, контрольованими, зокрема, є операції, що здійснюються з пов’язаними особами - нерезидентами (п.п.п. «а» п.п. 39.2.1.1 ст. 39 Кодексу) та зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів (п.п.п. «б» п.п. п.п. 39.2.1.1 ст. 39 Кодексу).
В даному контексті зазначимо, що:
- зміст господарської операції для цілей трансфертного ціноутворення розкривається у п.п. 39.2.1.4 ст. 39 Кодексу;
- правові норми щодо визнання операцій контрольованими у разі наявності ланцюга господарських операцій між платником і кінцевим покупцем / первинним постачальником закріплено п.п. 39.2.1.5 ст. 39 Кодексу;
- правові норми щодо визначення пов’язаних осіб закріплено п.п. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Крім того, згідно п.п. 39.2.1.7 ст. 39 Кодексу, господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 і 39.2.1.5 підпункту 39.2.1 цього пункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
З врахуванням вищенаведеного повідомляємо, що при вирішенні питання щодо віднесення господарської операції до контрольованих операцій слід враховувати всі аспекти та,критерії, визначенні п. 39.2.1 статті 39 Податкового кодексу України від 02.12.2019 № 2755-VІ.
В той же час, обмежена інформація щодо ймовірної господарської операції, яку наведено в запиті на отримання податкової консультації, не дає можливості зробити висновки щодо віднесення або не віднесення такої операції до контрольованих операцій в розумінні податкового законодавства.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |