Державна фіскальна служба України відповідно до вимог ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула Ваше звернення про отримання індивідуальної податкової консультації щодо питання оподаткування доходу, отриманого платником єдиного податку від продажу програмної продукції, та з урахуванням фактичних обставин справи, доданого до звернення копії договору, укладеного з ТОВ, повідомляє таке.
Відповідно до ст. 433 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) та ст. 8 і 18 Закону України від 23 грудня 1993 року № 3792-ХІІ «Про авторське право і суміжні права» (зі змінами) комп’ютерні програми є об’єктом авторського права та охороняються як літературні твори. Така охорона поширюється на комп’ютерні програми незалежно від способу чи форми їх вираження.
Цивільний кодекс України визначає, що автору належать особисті немайнові та/або майнові права інтелектуальної власності. Особисті немайнові права належать автору програми, не залежать від майнових прав та не можуть відчужуватися (передаватися), за винятками, встановленими законом (ст. 423, 438 ЦКУ).
Згідно із ст. 440 ЦКУ майновими правами інтелектуальної власності на твір (компютерну програму) є:
право на використання твору;
виключне право дозволяти використання твору;
право перешкоджати неправомірному використанню твору, в тому числі забороняти таке використання;
інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.
Розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності здійснюється на підставі таких договорів (ст. 1107 ЦКУ):
ліцензія на використання об'єкта права інтелектуальної власності;
ліцензійний договір;
договір про створення за замовленням і використання об'єкта права інтелектуальної власності;
договір про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності;
інший договір щодо розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності.
Договір щодо розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності укладається у письмовій формі.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2 ст. 291 Кодексу).
Підпунктом 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу визначено, що до другої групи платників єдиного податку належать фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж
товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.
Згідно з п.п. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 Кодексу продаж (реалізація) товарів -будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Разом з тим, продаж результатів робіт (послуг) - це будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об’єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг). Продаж результатів робіт (послуг) включає, зокрема, надання права на користування товарами за договорами оперативного лізингу (оренди), продажу, передачі права відповідно до авторських або ліцензійних договорів, а також інші способи передачі об’єктів авторського права, патентів, знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної, у тому числі промислової власності (п.п. 14.1.203 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Враховуючи викладене, будь - які операції господарського, цивільно-правового характеру, зокрема з надання права на користування нематеріальними активами, а також операції з передачі права відповідно до авторських або ліцензійних договорів, а також інші способи передачі об’єктів авторського права є відповідно до п.п. 14.1.203 п. 14.1 ст. 14 Кодексу продажем результатів робіт (послуг).
Відповідно до Договору Вашим контрагентом є юридична особа, яка відповідно до інформаційних баз даних ДФС не є платником єдиного податку. Отже, з урахуванням вимог п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу, при здійсненні операцій, що є за своєю суттю продажем (наданням) послуг, Ви не маєте права перебувати на другій групі платників єдиного податку та застосовувати ставку єдиного податку, встановлену п.п. 2 п. 293.2 ст. 293 Кодексу.
Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |