Державна фіскальна служба України розглянула звернення підприємства щодо надання індивідуальної податкової консультації стосовно реєстрації та оподаткування ПДВ спільної діяльності (без створення юридичної особи) та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) повідомляє таке.
Підприємство повідомило, що 26 жовтня 2011 року, за погодженням Міністерства аграрної політики та продовольства України, між підприємством та фізичною особою-підприємцем (далі - ФОП) було укладено договір «Про спільний обробіток земельної ділянки» (далі — Договір). На момент звернення Договір не зареєстрований в податкових органах. Керівництво спільної діяльності та ведення бухгалтерського обліку покладено на ФОП. Підприємство просить роз’яснити питання щодо реєстрації Договору, оподаткування податком на додану вартість операцій від спільної діяльності по Договору та відповідальності за порушення норм податкового законодавства при здійсненні спільної діяльності по Договору.
Щодо реєстрації Договору повідомляємо, що із зазначеного питання на звернення аналогічного змісту підприємству було надано відповідь листом ДФС за результатами розгляду попереднього звернення.
Щодо оподаткування податком на додану вартість операцій від спільної діяльності по Договору повідомляємо.
Відносини, що виникають при укладенні договорів про спільну діяльність регулюються главою 77 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ).
Згідно з частиною першою статті 1130 ЦКУ за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов’язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.
При цьому умови договору про спільну діяльність, у тому числі координація спільних дій учасників або ведення їхніх спільних справ, правовий статус виділеного для спільної діяльності майна, покриття витрат та збитків учасників, їх участь у результатах спільних дій та інші умови визначаються за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом про окремі види спільної діяльності (частина друга ст. 1131 ЦКУ).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (п. 1Л ст. 1 розд. І ПКУ).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
При цьому п. 44.1 ст. 44 розд. II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
ПКУ передбачено певні особливості щодо ведення податкового обліку з ПДВ уповноваженою та відповідальною особою за нарахування та сплату ПДВ до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність без створення юридичної особи.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розд. XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 розд. V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 розд. V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (ст. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 розд. І ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (пп. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 розд. І ПКУ).
Стосовно відповідальності за порушення норм податкового законодавства при здійсненні спільної діяльності по Договору повідомляємо, що зазначена відповідальність визначена, зокрема, гл. 11 розд. ІІ ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |