Головне управління ДФС у м. Києві, відповідно до статті 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс) розглянуло звернення про надання індивідуальної податкової консультації щодо визначення функцій професійного торговця цінними паперами як податкового агента при здійсненні операцій з інвестиційними активами по договору доручення, та в межах компетенції повідомляє.
Особливості оподаткування окремих видів доходів визначено статтею 170 Кодексу, пунктом 170.2 якої встановлено порядок оподаткування інвестиційного прибутку.
Відповідно до підпункту 170.2.9 пункту 170.2 статті 170 Кодексу податковим агентом платника податку, який здійснює операції з інвестиційними активами з використанням послуг професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, є такий професійний торговець (крім операцій з цінними паперами, визначеними у пунктах 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 Кодексу). Податковий агент під час кожного нарахування платнику інвестиційного прибутку нараховує (утримує) податок та сплачує (перераховує) утриманий податок до бюджету під час кожного нарахованого такого доходу, що не звільняє платника податку від подання річної податкової декларації при отриманні ним доходу, зазначеного у пункті 170.2 Кодексу. Методика визначення інвестиційного прибутку професійним торговцем цінними паперами при виконанні функцій податкового агента встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, спільно з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
На виконання норм підпункту 170.2.9 пункту 170.2 статті 170 Кодексу була прийнята Методика визначення інвестиційного прибутку професійним торговцем цінними паперами при виконанні функцій податкового агента, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 22 листопада 2011 року № 1484 та рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 листопада 2011 року № 1689 (далі - Методика).
Відповідно до пункту 1.3 Методики термін «податковий агент» вживається у значенні «податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб», наведеному в підпункті 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу, та означає торговця цінними паперами (його філію, відділення, інший відокремлений підрозділ), який діє на підставі договору, укладеного з платником податку.
Також пунктом 1.3 Методики визначено термін «договір» - це договір на брокерське обслуговування, договір про управління цінними паперами, іншими фінансовими інструментами і грошовими коштами, призначеними для інвестування в цінні папери та інші фінансові інструменти (договір про управління), договір комісії, договір доручення, договір купівлі-продажу, договір міни, а також будь-який інший договір, що укладається платником податків з торговцем цінними паперами відповідно до закону та передбачає здійснення операцій з цінними паперами чи деривативами.
У статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-ІV «Про цінні папери та фондовий ринок» зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 3480) визначено, що професійна діяльність з торгівлі цінними паперами на фондовому ринку провадиться торговцями цінними паперами господарськими товариствами, для яких операції з цінними паперами є виключним видом діяльності, а також банками.
Професійна діяльність з торгівлі цінними паперами включає: брокерську діяльність; дилерську діяльність; андеррайтинг; діяльність з управління цінними паперами.
Відповідно до пункту 2 статті 17 Закону № 3480 брокерська діяльність - укладення торговцем цінними паперами цивільно-правових договорів (зокрема на підставі договорів комісії, доручення) щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів від свого імені (від імені іншої особи), за дорученням і за рахунок іншої особи.
Торговець цінними паперами може виступати поручителем або гарантом виконання зобов'язань перед третіми особами за договорами, що укладаються від імені клієнта такого торговця, отримуючи за це винагороду, що визначається договором торговця цінними паперами з клієнтом.
Разом з тим перелік операцій, які можуть здійснюватися без участі торговця цінними паперами, визначено пунктом 8 статті 17 Закону № 3480. Правочини щодо цінних паперів, вчинені без участі (посередництва) торговця цінними паперами, крім випадків, передбачених пунктом 8 статті 17, є нікчемними (пункт 9 статті 17 Закону № 3480).
Враховуючи вищезазначене, при здійсненні фізичними та юридичними особами операцій з торгівлі цінними паперами, які відповідно до вимог законодавства провадяться за участі професійного торговця цінними паперами, податковим агентом є такий професійний торговець. При цьому такий торговець повинен виконати всі функції податкового агента, встановлені Кодексом та Методикою.
Водночас згідно з підпунктом 170.2.2 пункту 170.2 статті 170 Кодексу запровадження обов’язку податкового агента для професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, не звільняє фізичну особу - платника податку від обов’язку декларування результатів усіх операцій з купівлі та
продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного
(податкового) року як на території України, так і за її межами, за винятком випадків, зазначених у підпункті 170.2.8 пункту 170.2 статті 170 Кодексу.
Також повідомляємо, що відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу, податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |