X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.09.2018 р. № 3827/6/99-99-12-01-01-15/ІПК

Щодо здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями
Державна фіскальна служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення
щодо здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями, а саме винами столовими та в межах компетенції повідомляє.
Товариство цікавлять наступні питання:
1) чи може Товариство здійснювати оптову торгівлю винами столовими суб’єктам господарювання при відсутності у останніх ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями?
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом України від 19 грудня 1995 року №481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон № 481). Дія цього Закону не поширюється на роздрібну торгівлю винами столовими, крім випадків, передбачених цим Законом.
Правові відносини у сфері виноградарства та виноробства України, пов’язані з веденням виноградників та виробництвом винограду, вина та інших продуктів виноробства регулює Закон України від 16 червня 2005 року № 2662 «Про виноград та виноградне вино» (далі - Закон № 2662). Згідно з статтею 1 Закону № 2662 вино столове - вино, виготовлене шляхом повного чи неповного збродження сусла. Залежно від вмісту цукрів, столове вино поділяється на сухе, напівсухе, напівсолодке.
Оптова торгівля відповідно до статті 1 Закону № 481 визначається як діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб’єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання.
Статтею 15 Закону № 481 передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
З урахуванням викладеного, оптовий продаж столових вин може здійснюватися суб’єктам господарювання без наявності у останніх ліцензій
на роздрібну алкогольними напоями лише за умови відповідності такої продукції поняттю «вина столові» у розумінні законодавства України.
2) Чи зобов'язане підприємство переконатися щодо наявності у покупця відповідної ліцензії на торгівлю алкогольними напоями при відвантаження алкогольної продукції?
Згідно з статтею 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Статтею 627 Цивільного кодексу України зазначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Чинними нормативно-правовими актами у сфері регулювання виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів не передбачений обов’язок суб’єкта господарювання перевіряти наявність у контрагента ліцензії на відповідний вид діяльності.
Разом з цим повідомляємо, що на офіційному веб-порталі ДФС, як органу ліцензування, розміщено інформацію з ліцензійних реєстрів виданих ліцензій на виробництво, оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами відповідно до вимог п. 7-1 Порядку формування, ведення і користування відомостями ліцензійного реєстру та подання їх до Єдиного ліцензійного реєстру затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2000 року № 1658.