Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) розрахунку коригування до податкової накладної та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платником податку у вересні 2017 року було складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну, реєстрацію якої було зупинено, а після розгляду документів, наданих платником податку, ДФС було прийнято рішення про відмову у реєстрації такої податкової накладної. Таке рішення платником було оскаржено в судовому порядку, та в подальшому така податкова накладна була зареєстрована в ЄРПН у січні 2018 року. Однак платник податку повідомляє про неможливість реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до такої податкової накладної, що був складений у періоді зупинення її реєстрації (у вересні 2017 року), з причини «Відсутня зареєстрована податкова накладна».
Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
У разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача -платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Отже, розрахунок коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг може бути зареєстрований в ЄРПН покупцем лише у разі, якщо податкова накладна, до якої його складено, зареєстрована в ЄРПН.
Законом України від 7 грудня 2017 року № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», який набув чинності 01.01.2018 (далі - Закон № 2245), внесено зміни до ПКУ, якими, зокрема, змінено редакцію пункту 201.16 статті 201 ПКУ, згідно з якою реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Також Законом № 2245 підрозділ 2 розділу XX ПКУ доповнено пунктом 57-1, згідно з яким податкові накладні / розрахунки коригування, реєстрацію яких у ЄРПН зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ, реєструються з урахуванням вимог пунктів 200-1.З та 200-1.9 статті 200-1 та пункту 201.10 статті 201 ПКУ не пізніше 2 січня 2018 року, крім:
податкових накладних / розрахунків коригування, щодо яких станом на 1 грудня 2017 року не подані пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПКУ;
податкових накладних / розрахунків коригування, щодо яких прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування у ЄРПН, по яких станом на 1 грудня 2017 року не розпочинали процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку.
Отже, податкова накладна, щодо якої станом на 1 грудня 2017 року ДФС було прийнято рішення про відмову у реєстрації, та платником податку розпочато процедуру оскарження такого рішення в судовому порядку, була згідно з вимогами пункту 57і підрозділу 2 розділу XX ПКУ зареєстрована в ЄРПН 2 січня 2018 року, про що також свідчать копії документів, доданих до звернення.
Водночас у зверненні зазначено, що розрахунок коригування направлявся на реєстрацію в ЄРПН та не був зареєстрований як до дати реєстрації відповідної податкової накладної в ЄРПН, так і після такої дати.
При цьому інформація, наведена у зверненні (сканкопії), свідчить про подання розрахунку коригування на реєстрацію в ЄРПН до дати реєстрації в ЄРПН податкової накладної, до якої він був складений.
Тому для отримання конкретної відповіді на порушене питання платнику податку доцільно повторно звернутись до ДФС з відповідним запитом з наданням детальної інформації та копій документів, що дадуть змогу ідентифікувати предмет запиту, зокрема, дату (дати) подання такого розрахунку коригування на реєстрацію в ЄРПН після дати реєстрації в ЄРПН податкової накладної (02.01.2018), а також копій квитанцій, в яких зазначено причини відмови у реєстрації такого розрахунку коригування.
При цьому інформуємо, що роз’яснення з приводу особливостей складання та реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування, зокрема щодо зазначення у розрахунку коригування причин коригування, викладені у листі ДФС від 22.06.2018 № 18983/7/99-99-15-03-02-17, який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Законодавство>Податкове законодавство>Листи» за адресою: http://sfs.gov,иа/zakonodavstvo/podatkove-
zakonodavstvo/listi-dps/72940.html.
Щодо відповідальності платників за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, то така відповідальність встановлена статтею 120-1 ПКУ. Таке порушення тягне за собою накладення на платників ГІДВ, на яких покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірах, визначених пунктом 120-1 статті 120-1 ПКУ.
При цьому у разі зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПКУ штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1. 1 статті 120-1 ПКУ, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН. Інших винятків в частині застосування штрафних санкцій пунктом 120-1. 1 статті 120-1 ПКУ не передбачено.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |