Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби розглянув лист платника щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання продукції (УКТ ЗЕД 8705908090), яка виробляється за державним контрактом, та, керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненими (далі - Кодекс), повідомляє.
Згідно з пунктом 9 статті 1 Закону України від 03.03.1999 №464-ХІV „Про державне оборонне замовлення” (далі - Закон №464) до продукції оборонного призначення належить озброєння, військова та спеціальна техніка, військова зброя і боєприпаси, спеціальні комплектувальні вироби для їх виготовлення та експлуатації, матеріали та обладнання, спеціально призначені для їх розроблення, виготовлення або використання, спеціальні технічні засоби.
Виконавцями оборонного замовлення є суб'єкти господарської діяльності України незалежно від форми власності, що мають ліцензії (дозволи) на провадження відповідних видів господарської діяльності у випадках, передбачених законом, отримані згідно із законодавством, та іноземні суб'єкти господарської діяльності, з якими укладено державний контракт з оборонного замовлення на постачання (закупівлю) продукції, виконання робіт та надання послуг за результатами конкурсного відбору (за винятком укладення державних контрактів із суб'єктами господарської діяльності, які є єдиними в Україні виробниками) (п.1 ст.1 Закону №464).
Державний контракт з оборонного замовлення (далі - державний контракт) - договір, укладений у письмовій формі державним замовником від імені держави з виконавцем відповідно до затверджених основних показників оборонного замовлення, в якому визначаються економічні та правові зобов'язання сторін, порядок регулювання їхніх господарських відносин (п.1 ст.1 Закону №464).
Відповідно до пункту 197.23 статті 197 Кодексу звільняються від оподаткування операції із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених частиною восьмою статті 287 Митного кодексу України (далі - МКУ), та з першого постачання цих товарів на митній території України для їх використання у виробництві продукції оборонного призначення, визначеної згідно із законом, та якщо замовником такої продукції є державний замовник, визначений Кабінетом Міністрів України.
Оскільки в листі платника відсутня інформація про операції з товарами, визначених частиною восьмою статті 287 МКУ, тому питання щодо застосування пункту 197.23 статті 197 Кодексу не розглядається у зв’язку з відсутністю предмета розгляду.
Відповідно до пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Кодексу тимчасово, на період проведення антитерористичної операції (далі - АТО) та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України продукції оборонного призначення, визначеної такою згідно з п.9 ст.1 Закону №464, що класифікується, зокрема, за такими групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД 8702 -8705 (тільки для пасажирських та вантажних автомобілів звичайного типу, що використовуються в оборонних цілях та мають легку броню або обладнані з’ємною бронею).
При ввезенні на митну територію України комплектувальних виробів, що використовуються у виробах оборонного призначення, які виготовляються підприємствами України, режим звільнення від оподаткування ПДВ поширюється лише на ті комплектувальні вироби, які відповідають визначеним у п.32 підрозд.2 розд.ХХ Кодексу групам, товарним позиціям та підкатегоріям УКТ ЗЕД.
При цьому режим звільнення від оподаткування ПДВ як ввезених, так і виготовлених на митній території України товарів, коди УКТ ЗЕД яких зазначені у п.32 підрозд.2 розд.ХХ Кодексу, поширюється лише при постачанні вказаних товарів для цілей АТО.
З метою застосування пільгового режиму оподаткування ПДВ відповідно до п.32 підрозд.2 розд.ХХ Кодексу, в договорі на поставку продукції оборонного призначення необхідно зазначити, що вказана продукція постачається для використання в оборонних цілях при проведенні АТО та/або при запровадженні воєнного стану.
Норми п.32 підрозд.2 розд.ХХ Кодексу не поширюються на продукцію оборонного призначення, що ввозиться на митну територію України під будь-якими митними режимами з території держави, визнаної згідно із законодавством України державою-окупантом або визнаною згідно з нормами міжнародного права державою-агресором, а також з території держави, яка є стороною міжнародного договору про колективну безпеку або міжнародного договору, що має військову складову, якщо іншою стороною такого міжнародного договору (у тому числі багатостороннього) виступає держава-окупант (агресор) по відношенню до України.
Враховуючи викладене, пільговий режим оподаткування ПДВ, визначений п.32 підрозд.2 розд.ХХ Кодексу, поширюється на операції із ввезення на митну територію України та/або постачання на митній території України продукції оборонного призначення (у тому числі виробленої на митній території України), визначеної такою згідно з п.9 ст.1 Закону №464, та/або комплектуючих виробів, які використовуються для виробництва зазначеної продукції, за умови, що така продукція та/або комплектуючі вироби:
класифікуються за УКТ ЗЕД та відповідають групам, товарним позиціям і підкатегоріям УКТ ЗЕД, визначеним у п.32 підрозд.2 розд.ХХ Кодексу;
постачаються виключно для цілей АТО.
У разі якщо продукція оборонного призначення (у тому числі вироблена на митній території України), визначена такою згідно з п.9 ст.1 Закону №464, та/або комплектуючі вироби, які використовуються для виробництва зазначеної продукції, відповідають іншим групам, товарним позиціям і підкатегоріям УКТ ЗЕД, ніж ті, що визначені у п.32 підрозд.2 розд. ХХ Кодексу, то операції із ввезення на митну територію України та/або постачання на митній території України такої продукції та/або комплектуючих виробів підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах.
Обов'язок щодо нарахування податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до п.198.5 ст.198 Кодексу виникає якщо придбані з ПДВ товари/послуги та/або необоротні активи призначаються для використання або починають використовуватися, зокрема в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 та/або підрозділу 2 розділу XX Кодексу, незалежно від того, чи при придбанні таких товарів/послуг суми ПДВ включалися до складу податкового кредиту, чи ні (за винятком товарів/послуг, придбаних до 1 липня 2015 року).
З метою застосування пункту 198.5 статті 198 Кодексу податкові зобов'язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:
придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;
придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |