Головне управління ДФС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо деяких питань оподаткування безповоротної фінансової допомоги, з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції, повідомляє наступне.
Пунктом 1 ст. 16 Закону України від 15.05.2003 № 755-ІV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" із змінами та доповненнями (далі - Закон № 755) передбачено, що найменування юридичної особи повинно містити інформацію про її організаційно-правову форму (крім державних органів, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим, державних, комунальних організацій, закладів, установ) та назву.
Організаційно-правова форма юридичної особи визначається відповідно до класифікації організаційно-правових форм господарювання, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері технічного регулювання (п. 2 ст. 16 Закону № 755).
Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.05.2004 № 97 "Про затвердження національних стандартів України, державних класифікаторів України, національних змін до міждержавних стандартів, внесення зміни до наказу Держспоживстандарту України від 31.03.2004 № 59 та скасування нормативних документів" затверджено Державний класифікатор "Класифікація організаційно-правових форм господарювання ДК 002:2004" (далі - Класифікатор).
Класифікатором визначено такі види організаційно-правових форм господарювання, як громадська організація (код 815) та благодійна організація (код 845).
Благодійна організація - це юридична особа приватного права, установчі документи якої визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених Законом, як основну мету її діяльності (п.З ст. 1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-УІ із змінами та доповненнями). Крім того, благодійна організація - це недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб. Благодійні організації можуть утворюватись у формах членських благодійних організацій, благодійних фондів, благодійних установ, інших благодійних організацій (фундацій, місій, ліг тощо).
Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. Громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів (ст.1 Закону України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012 № 4572-VI із змінами та доповненнями).
Відповідно до наданих документів та інформаційних баз ДФС України Фонд ... зареєстрований, як громадська організація, з кодом організаційно-правової форми господарювання «815».
Відповідно до п.п. «а» п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума (вартість) благодійної допомоги виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції в порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», на користь, зокрема, фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводиться (проводилася) антитерористична операція, та/або вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням антитерористичної операції в таких населених пунктах.
Враховуючи викладене дохід виплачений громадською організацією, що має іншу класифікаційну ознаку організаційно-правової форми господарювання, ніж благодійна організація оподатковується на загальних підставах.
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюються IV розділом ПКУ відповідно до п.п. «г» п.п. 164.2.17 п 164.2 ст. 164 якого, суми безповоротної фінансової допомоги, наданої фізичній особі включаються до складу оподатковуваного доходу як дохід у вигляді додаткового блага.
При цьому п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок за ставкою, визначеною у ст. 167 ПКУ.
Таким чином, сума безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку від податкового агента включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу такого платника податку та оподатковується податком на доходи фізичних осіб (далі
- ПДФО) за ставкою 18%.
Крім того відповідно до п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ.
Пунктом 163.1 ст. 163 ПКУ передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого серед іншого включається дохід, отриманий платником податку у вигляді додаткового блага (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ).
Враховуючи викладене, сума безповоротної фінансової допомоги, надана платнику податку - фізичній особі, обкладається військовим збором на загальних підставах за ставкою
- 1,5%.
Згідно з даними інформаційних баз ДФС України Вами, як фізичною особою -підприємцем (далі - ФОП), обрана спрощена система оподаткування, обліку та звітності.. .Ви перебуваєте на третій групі платника єдиного податку, без сплати податку на додану вартість.
Доходом ФОП - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ).
Пунктом 292.11 ст. 292 ПКУ визначено суми коштів, які не включаються до складу доходу платника єдиного податку.
Зокрема, до складу доходу, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (п.п. 4 п. 292.11 ст. 292 ПКУ).
Таким чином, у разі отримання ФОП - платником єдиного податку суми коштів у вигляді безповоротної фінансової допомоги, з бюджетів або державних цільових фондів (у тому числі в межах державних або місцевих програм), такий дохід включається до складу загального оподатковуваного доходу фізичної особи та оподатковується ПДФО та військовим збором. Оподаткування зазначених доходів провадить податковий агент за рахунок такої фізичної особи.
Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |