X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ЗАПОРIЗЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.09.2018 р. № 3890/ІПК/08-01-12-03-16


Про плату за землю


Головне управління ДФС у Запорізькій області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), на запит Товариства щодо плати за землю (далі - Плата) повідомляє.
Товариство поінформувало, що є власником комплексу їдальні (далі -Комплекс), розташованого на земельній ділянці площею 603,7 кв.м., з 2001 року є платником земельного податку. За адресою Комплексу 01.04.2017 створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ), співвласником якого є Товариство. ОСББ сплату земельного податку не здійснює.
Товариство запитує про наявність у нього обов’язку із справляння Плати 3 01.04.2017.
Для забезпечення встановленого ст. 206 Земельного кодексу України (далі - Земельний кодекс) принципу платності використання землі, як на умовах власності, так і користування (постійного або строкового), необхідним є ідентифікація таких ділянок як об’єкта цивільних відносин, зокрема за такими елементами податку як: платник - власник або користувач; об’єкт оподаткування - межі та площа; база оподаткування нормативна грошова оцінка; ставки (ст. 7 Кодексу).
Земельна ділянка, як об’єкт, щодо якого застосовується принцип платності в рамках визначених законодавством податкових відносин, виникає за результатом її формування у порядку ст. 79 і Земельного кодексу, як об’єкту цивільних прав.
Відповдіно до п. 2 ст.42 Земельного кодексу земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з цим статтями 125, 126 Земельного кодексу встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Отже, надано Земельним кодексом право власності або користування земельною ділянкою має бути зареєстровано згідно з чинним законодавством.
Взаємовідносини між співвласниками багатоквартирного будинку регулюються Цивільним кодексом України.
Товариство не надало інформації про наявність у нього правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташований Комплекс та будинок, у якому створено ОСББ, а також про вжиття заходів
щодо формування земельної ділянки під Комплексом та будинком та набуття на неї відповідного речового права.
Платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі (п. 269.1 ст.269 Кодексу).
Власник нежитлового приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (п. 287.8 ст. 287 Кодексу).
Водночас власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Кодексу).
Разом з тим використання земельних ділянок без набуття належних прав є порушенням права власника, наприклад, громади, на отримання економічної вигоди від володіння таким об’єктом майна.
Поряд з цим необхідно звернути увагу на наявну судову практику стягнення на користь органів місцевого самоврядування плати за використання земельних ділянок у належному розмірі у випадках використання безпідставно набутої земельної ділянки. Зокрема суб’єктів, які, порушуючи ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу, використовують безпідставно набуті земельні ділянки, постановами Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 28.01.2015, а також від 30.11.2016 зобов’язано компенсувати завдану власнику земельної ділянки майнову шкоду (ст. ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).