X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.09.2018 р. № 3959/Л/99-99-13-01-02-14/ІПК


Державна фіскальна служба України відповідно до вимог ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула Ваші звернення про отримання індивідуальної податкової консультації щодо питань виникнення дебіторської заборгованості при наданні послуг з міжнародних перевезень вантажів автомобільним транспортом та з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні, повідомляє таке.
Статтею 42 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Принципи підприємницької діяльності встановлено ст. 44 ГКУ. Так, підприємництво здійснюється на основі, зокрема самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону, комерційного розрахунку та власного комерційного ризику.
Обов’язки платника податків визначено ст. 16 Кодексу. Відповідно до п.п. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Кодексу платник податків зобов’язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків’ та зборів. ' і '
Згідно з п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних1 з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. 
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою -підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування ст. 177 Кодексу. 
Згідно з п. 177.2 ст. 177 Кодексу об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця.
Перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування встановлено п.п. 177.4.4 п. 177.4 ст. 177 Кодексу.
Враховуючи викладене, до складу загального оподатковуваного доходу фізичної особи - підприємця на загальній системі включається отримана виручка у грошовій та не грошовій формі, а до складу витрат такої фізичної особи - підприємця - документально підтверджені витрати, пов’язані з
господарською діяльністю відповідно до переліку, встановленого п.п. 177.4.4 п. 177.4 ст. 177 Кодексу.
При цьому згідно з п. 177.10 ст. 177 Кодексу фізичні особи - підприємці зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат, форма та порядок ведення якої затверджені наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481.
Водночас зазначаємо, що законодавчі вимоги щодо порядку оформлення первинних облікових документів визначені Законом України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами) (далі - Закон № 996).
Так, відповідно до п. 1 ст. 9 Закону № 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Відповідно до п.п. 195.1.3 п. 195.1 ст. 195 Кодексу міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.
Згідно зі ст. 9 Закону України від 01.07.2004 № 1955-IV «Про транспортно - експедиторську діяльність» (зі змінами) перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозяться в Україні.
Такими документами можуть бути авіаційна вантажна накладна (Air Waybill), міжнародна автомобільна накладна (CMR), накладна СМГС (накладна УМВС), коносамент (Bill of Lading), накладна ЦІМ (СІМ), вантажна відомість (Cargo Manifest), інші документи, визначені законами України.
Методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про дебіторську заборгованість встановлені Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 № 237 (зі змінами) (далі - Стандарт 10).
Згідно з п. 4 розділу «Загальні положення» Стандарту 10 дебіторська заборгованість - це сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату.
Разом з цим п. 2 ст. З Закону № 996 передбачено, що бухгалтерський облік є обов’язковим видом обліку, який ведеться підприємством.
Зазначаємо, що відповідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.