Головне управління ДФС у Запорізькій області, керуючись ст.52 Податкового кодексу
України (далі-Кодекс), розглянуло звернення (.........) про надання індивідуальної
податкової консультації щодо нарахування сум податку на додану вартість, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, та повідомляє, що консультація надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.
Згідно з пп. «а» п. 198.1 ст.198 Кодексу до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Відповідно до п.201.10 ст.201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Крім того, підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є документи, визначені у п.201.11 ст.201 Кодексу, а саме, транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляється платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами (пп. «а» п.201.11 ст.201 Кодексу).
Отже, підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, може бути, зокрема, рахунок який виставляється платнику податку за надані послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку та містить загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця.
Статтею 14 Кодексу визначені поняття «постачання послуг» та «постачання товарів».
Постачання послуг - це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (пп.14.1.185 п.14.1 ст.14 Кодексу).
Постачання товарів - це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
З метою застосування терміна "постачання товарів" електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром (пп.14.1.191 п.14.1 ст.14 Кодексу).
Господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання, регулюються Господарським кодексом України (далі - ГКУ).
Статтею 67 ГКУ встановлено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Таким чином, якщо договором передбачено постачання товару, то для платника податку - покупця підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є податкова накладна, складена постачальником та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Якщо договором передбачено постачання послуг, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, та рахунок, виставлений їх постачальником, містить загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника таких послуг, то на підставі такого рахунка отримувачем таких послуг може бути сформовано податковий кредит без отримання податкової накладної на підставі пп. «а» п.201.11 ст.201 Кодексу.
Водночас зазначаємо, що для отримання більш конкретної відповіді необхідне детальне вивчення документів (матеріалів), які стосуються порушеного питання.
Згідно з п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має
індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |