Державна фіскальна служба України на запит Товариства щодо рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі - Рентна плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що на підставі спеціального дозволу на користування надрами (далі - Дозвіл) набуло права користування надрами для видобування корисних копалин та є платником Рентної плати.
У Дозволі визначено, що ділянка надр надана для використання з метою «видобування пісків, що відповідають ДСТУ 2138-74 «Піски формувальні» та пісків придатних для рекультивації, благоустрою і планування»;
Відповідно до затвердженої Товариством технологічною схемою розробки запасів корисних копалин ділянки надр на першому-третьому горизонтах товарною продукцією обліковуються:
марки піску: Ж201 (перший горизонт),
1Т2О202,2Т2О202, ЗТ2О202 (другий горизонт),
1К1О1025,2К1О1025, ЗК1О1025 (третій горизонт).
Кодифікація марок піску виконана Товариством з дотриманням приписів Міждержавного стандарту ТОСТ 2138-91 «Піски формувальні. Загальні технічні умови», де марки «К», «Т» та «Ж» розрізняються за вмістом глинистої домішки.
Товариство вказало, що добуті піски третього горизонту є сировиною для товарної продукції, яка утворюється в результаті застосування технологічних процесів збагачення (зменшення глинистих домішок) із наступним застосуванням технологічних операцій дроблення (мелення).
Товариство посилаючись на відсутність у Кодексі визначення терміну «товарна продукція», запитує про визначення об’єкта оподаткування Рентною платою Товариства.
Кодексом встановлено, що для цілей розділу Рентна плата, господарська діяльність гірничого підприємства з видобування корисних копалин - діяльність гірничого підприємства, яка охоплює процеси добування та первинної переробки корисних копалин (п.п. 14.1.37 п. 14.1 ст. 14 Кодексу). Процеси добування включають сукупність технологічних операцій з вилучення на поверхню частини надр, що вміщує корисні копалини (п.п. 14.1.50 п. 14.1 ст. 14 Кодексу). При цьому, первинна переробка (збагачення) мінеральної сировини ж вид господарської діяльності гірничого підприємства включає сукупність операцій збирання, дроблення або мелення, сушку, класифікацію (п.п. 14.1.151 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Разом з тим, Кодексом визначено, ж термін «товарна продукція гірничого підприємства» (далі - товарна продукція) - результат господарської діяльності гірничого підприємства з видобування, що за якісними характеристиками відповідає вимогам установлених законодавством стандартів або вимогам договорів (п.п. 14.1.151 п. 14.1 ст. 14 Кодексу); так і термін «обсяг товарної продукції гірничого підприємства», що відповідає об’єкту оподаткування Рентною платою, та відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси» обліковується гірничим підприємством ж запаси - активи, вартість яких може бути достовірно визначена, для яких існує імовірність отримання їх власником - суб’єктом господарювання економічної вигоди, пов’язаної з їх використанням (п.п. 14.1.128 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Таким чином, Товариство за результатами процесів добування корисної копалини ділянки надр, для якої кондиціями на мінеральну сировину визначено три горизонти, обліковує та декларує податкові зобов’язання з Рентної плати за товарну продукцію гірничого підприємства щонайменше 3 (трьох) видів марок пісків «Ж», «К», «Т». Разом з тим, в результаті неоднорідності запасів корисної копалини на кожному із горизонтів ділянки надр, Товариство за результатами процесів добування корисної копалини обліковує групи пісків відповідних марок як види товарної продукції гірничого підприємства, які ідентифікуються за фіксованими у стандарті властивостями кількості домішок, однорідністю уламків та іншими.
При цьому, оскільки Товариство піддає окремі види добутої корисної копалини технологічним процесам первинної переробки, у тому числі класифікації (збагачення) із зменшенням кількості домішок, а також подрібненню добутої мінеральної сировини, то при віднесенні до об’єкта оподаткування Рентною платою результатів первинної переробки добутої корисної копалини Товариство має визначати розмір податкових зобов’язань з Рентної плати для нового відповідного виду товарної продукції з урахуванням виконаних податкових зобов’язань за обсяг (кількість) відповідного виду товарної продукції, що був використаний на створення нової товарної продукції гірничого підприємства, за вирахуванням сум податкових зобов’язань, які виникали за попередніми операціями з даним видом корисної копалини (абзац другий п. 252.14 ст. 252 Кодексу).
Щодо взяття на облік, як окремого виду товарної продукції всіх видів мінеральної сировини, зщо утворюється у результаті переробки кожної марки пісків третього горизонту
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |