Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо порядку застосування норми п.п. 166.3.6 п. 166.3 ст.166 Кодексу при декларуванні права на податкову знижку платником податку (чоловіком) на суму витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій, та з урахуванням листа Міністерства фінансів України повідомляє таке.
Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, визначено у п. 166.3 ст. 166 Кодексу, до яких, зокрема відноситься сума витрат платника податку на оплату допоміжних репродуктивних технологій згідно з умовами, встановленими законодавством, але не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік (п.п. 166.3.6 п. 166.3 ст. 166 Кодексу).
Згідно до п.п. 166.1.2 п. 166.1 ст. 166 Кодексу підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.
Обмеження права на нарахування податкової знижки передбачені п. 166.4 ст. 166 Кодексу, а саме:
Відповідно до частини сьомої ст. 281 Цивільного кодексу України повнолітня жінка або чоловік мають право за медичними показаннями на проведення щодо них лікувальних програм допоміжних репродуктивних технологій згідно з порядком та умовами, встановленими законодавством.
Порядок застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні, який визначає механізм та умови застосування методики допоміжних репродуктивних технологій, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.09.2013 № 787 (далі - Наказ № 787), зареєстрований у Міністерстві юстиції України 02.10.2013 за № 1697/24229, стосується удосконалення медичної допомоги населенню при лікуванні безпліддя із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій та регулює відносини між пацієнтами (жінками, чоловіками) та закладами охорони здоров’я, які
забезпечують застосування методик допоміжних репродуктивних технологій, та не містить положень щодо порядку (способів) оплати наданих медичних послуг та суб’єктів, які здійснюють таку оплату.
Відповідно до ст. З Основ законодавства України про охорону здоров’я послугою з медичного обслуговування населення (медичною послугою) є послуга, що надається пацієнту закладом охорони здоров’я або фізичною особою - підприємцем, яка зареєстрована та одержала в установленому законом порядку ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, та оплачується її замовником.
Замовником послуги з медичного обслуговування населення можуть бути держава, відповідні органи місцевого самоврядування, юридичні та фізичні особи, у тому числі пацієнт.
Таким чином, положення ст. 166 Кодексу та Наказу № 787 свідчать про відсутність підстав для встановлення відмінностей у наданні податкової знижки через стать платника податку.
Разом з тим, п.п. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 Кодексу передбачено, що до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).
Отже, право на податкову знижку на суму витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій, проведених за порядком визначеним Наказом № 787, має платник податку (незалежно від статі), яким фактично понесені витрати протягом звітного податкового року, що підтверджується відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують платника податків, який звертається за отриманням податкової знижки.
Разом з тим повідомляємо, що у наданих до попереднього звернення документах відсутні копії платіжних та розрахункових документів (копії квитанцій та меморіальних ордерів), що надають можливість ідентифікувати платника податків, яким фактично понесені витрати на оплату допоміжних репродуктивних технологій.
Враховуючи вищезазначене, лист ДФС від 07.06.2018 № 2509/1799-99- 13-01-03-14/ІПК вважається відкликаним.
Оновлена позиція ДФС з даного питання розміщена у базі знань Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |